Film "Droga Aszera" Matana Yaira zdobył Kamerę Dawida

Data publikacji: 01.12.2017
Film fabularny "Droga Aszera" Matana Yaira oraz dokument "Park uchodźców" Betha Kruvanta zdobyły w tym roku Kamery Dawida - najważniejsze nagrody 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej - podano w czwartek.

W trakcie czwartkowej gali, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ogłoszono tegorocznych laureatów Kamer Dawida. Grand Prix dla najlepszego filmu 
otrzymał obraz "Droga Aszera" w reżyserii Matana Yaira. To historia 17-letniego chłopaka, który z powodu swojej impulsywności zmaga się z licznymi problemami w szkole.

Kamerę Dawida za "wybitnie zaangażowany społecznie dokument" przyznano filmowi "Park uchodźców" w reżyserii Betha Kruvanta. Obraz opowiada historię Tel Awiwu z perspektywy starającego się o azyl uciekiniera z Darfuru. Nagrodę za najlepszy film w kategorii długich fabuł otrzymał "Menash" w reżyserii Joshuy Weinsteina, natomiast w kategorii pełnometrażowych dokumentów nagroda powędrowała do Yariva Mozera reżysera "Ben-Gurion, Epilog". 

Główną ideą Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej jest przybliżanie współczesnej oraz tradycyjnej kultury tego narodu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, która zakończyła się w czwartek pokazano ponad 40 produkcji m.in. z Izraela, Polski, Węgier, Holandii, Belgii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, z których wiele zostało wcześniej nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach filmowych.

więcej szczegółów na: http://film.dziennik.pl/news/artykuly/563728,zakonczyl-sie-15-warszawski-festiwal-filmow-o-tematyce-zydowskiej.html