3 nominacje do Orłów 2017 dla dokumentu Komunia!

Data publikacji: 08.02.2017
We wtorek, 7 lutego, ogłoszona została lista filmów oraz twórców nominowanych do nagród Polskiej Akademii Filmowej. Aż trzy nominacje do Orłów 2017 zdobył dokument „Komunia”!

Komunia” to pełnometrażowy debiut reżyserki Anny Zameckiej. Dokument przedstawia historię 14-letniej Oli, która zajmuje się domem, a także opiekuje ojcem oraz niepełnosprawnym bratem, Nikodemem. Nastolatka stara się dbać również o relację z mieszkającą osobno matką i liczy na to, że komunia święta młodszego brata będzie okazją do rodzinnego spotkania. Bierze więc na siebie kolejny obowiązek – przygotowania doskonałej rodzinnej uroczystości. W tę sytuację wkracza kamera, która rejestruje przyspieszoną lekcję dojrzewania, rodzinne więzy, które łączą na zawsze, oraz bezwarunkową miłość.

Światowa premiera „Komunii” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Tam film otrzymał GRAND PRIX Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Polska premiera obrazu miała natomiast miejsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym zdobył on Grand Prix dla najlepszego dokumentu. Film Anny Zameckiej z sukcesami prezentowany był także na innych europejskich festiwalach. Nagrody zdobył w Bratysławie, Mińsku oraz Lipsku.

„Komunia” nominowana została do Orłów 2017 w trzech kategoriach. Obraz ten pojawił się na liście kategorii Najlepszy film dokumentalny. Co więcej, Anna Zamecka, reżyserka filmu, ma także szansę na zdobycie nagrody z kategorii Odkrycie roku. Została ona doceniona również za Najlepszy montaż – wspólnie z Agnieszką Glińską i Wojciechem Janasem.

19. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych odbędzie się 20 marca 2017.