"Samotny port - miłość" - mozaikowy portret fińskiego społeczeństwa

Data publikacji: 10.04.2013
W imieniu Aurora Films serdecznie zapraszamy na fiński film pt. „Samotny port – miłość”, który pojawi się w polskich kinach w najbliższy piątek, 12 kwietnia.

Akcja filmu dzieje się w helsińskiej wielokulturowej dzielnicy Vuosaari, w której pewnego poranka krzyżują się losy kilkorga bohaterów. Narkomanka Iiris i niebieski ptak Make kochają się i nienawidzą. 17-letnia Milla pragnie uciec od zwyczajnego życia i rozpocząć karierę modelki. Samotna matka Marika wręcza każdemu z bliskich wyraz swoich uczuć, jakby się z nimi żegnała. Pewien mąż szuka ciepła i zrozumienia u blondwłosej kochanki, bo nie znajduje ich u zimnej jak lód żony. Chłopczyk z rozbitej rodziny przelewa wszystkie uczucia na psa, którym się opiekuje...    

Bohaterowie filmu to postaci słabe i zagubione, poszukujące za wszelką cenę akceptacji, niezależnie od ceny jaką trzeba za nią zapłacić. Wszystkich ich łączy ogromna potrzeba bycia kochanym, są niedoskonali, ale jednocześnie do działania popycha ich silne pragnienie miłości. Bohaterów każdego z epizodów nic ze sobą nie łączy, prócz mijania się na pokrytych śniegiem chodnikach między blokami, nic też nie wskazuje na to, aby mieli spotkać się w finale filmu. Mimo to w każdym z nich dostrzegamy ten sam schemat: droga na dno, nagła poprawa, znów upadek. Ponoszą porażki, wzajemnie się ranią , ale mimo to w ich sercach tli się nadzieja na szczęście.