Taniej na "Paradę" w dniu Parady Równości w kinach Praha, Kultura i Luna

Data publikacji: 10.06.2013
14 czerwca w polskich kinach pojawi się ulubiona komedia publiczności międzynarodowych festiwali filmowych „Parada” Srdjana Dragojevica, opowiadająca o przygotowaniach do jednej z pierwszych parad równości w Belgradzie i zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Dzień później w Warszawie odbędzie się manifestacja, podobna do tej filmowej, czyli „Parada Równości 2013”. Z tej okazji warszawskie kina przygotowały dla uczestników marszu promocję. W dniu imprezy, 15 czerwca, podając hasło „Parada Równości” w kasach kin będzie można kupić bilety na film „Parada” z duża zniżką – w cenie 10 zł. Do akcji przyłączyły się wszystkie warszawskie kina, w których premierowo pojawi się „Parada”, czyli Praha (ul. Jagiellońska 26), Kultura (ul. Krakowskie Przedmieście 21/23) oraz Luna (ul. Marszałkowska 28).

Warszawska Parada Równości patronuje polskiej premierze komedii „Parada”, nie tylko ze względu na tytuły obu wydarzeń. Film „Parada” jest rozbrajającą, naładowaną śmiechem, a zarazem bardzo mądrą opowieścią o uprzedzeniach, nie tylko wobec mniejszości seksualnych, ale również wobec innych narodowości. Z kolei hasłem przewodnim warszawskiej imprezy jest „Różnorodni równoprawni”, co przywodzi na myśl również ideę zawartą w serbskim filmie, która stanowi ważny głos w dyskusji o tolerancji.

Akcja filmu dzieje się w Belgradzie. Perełka, narzeczona serbskiego mafiosa Cytrynki, żąda spektakularnego, ekstrawaganckiego ślubu. Według niej może go zorganizować jedynie popularny reżyser teatralny Mirko, zdeklarowany gej. Ten jednak jest zajęty walką o  prawa mniejszości i przygotowywaniem Parady Równości w Belgradzie. To trudna sprawa, bo poprzednie próby marszu spotkały się z atakami skrajnych prawicowców, a policja odmawia ochrony. W zamian za obietnicę organizacji ślubu Limun niechętnie zgadza się zapewnić gejom bezpieczeństwo podczas parady. Rekrutuje pomocników spośród byłych bałkańskich kombatantów wojennych – obecnie swoich drogich przyjaciół. Wszyscy stają przeciwko agresorom jak siedmiu samurajów…

 
W polskiej prasie ukazały się już pierwsze pozytywne recenzje „Parady”:

 „(…) w sam raz na leniwe niedzielne popołudnie.”  Dawid Karpiuk, Newsweek

 „Życzyłabym sobie by więcej było tak mądrych, zarazem zabawnych produkcji.”  Wiktoria Nowak, TV Południe


„Parada” pojawi się w polskich kinach od 14 czerwca. Dystrybutorem filmu jest Aurora Films.