Czy tej miłości nie chce Bóg? "Meteora" w kinach od 23 sierpnia

Data publikacji: 10.07.2013
Mnich i zakonnica rozdarci między uczuciem a powołaniem. "Meteora" w kinach od 23 sierpnia. Czy miłość to grzech? Przed tym dylematem stoją bohaterowie greckiego filmu pt. "Meteora", który 23 sierpnia pojawi się w polskich kinach. To piękna opowieść o wierze, w której trudno wytrwać, kiedy pojawia się miłość. Film brał udział w konkursie głównym Berlinale 2012.
Miejsce akcji filmu to dwa klasztory, położone na szczycie filarów z piaskowca w Tesalii, w środkowej Grecji. Wyglądają tak, jakby były zawieszone między niebem a ziemią... Pod nimi, w dolinie toczy się zwyczajne życie wypełnione pracą i gwarem – mocny kontrast w stosunku do ascetycznego, przepełnionego pobożnością i ciszą klasztornego świata. Bohaterami opowiadanej przez reżysera filmu historii są młody mnich Theodoros i zakonnica Urania, którzy postanowili poświęcić życie Bogu i surowym praktykom religijnym. Ale rodzące się między nimi uczucie stawia ich dotychczasowe wybory pod znakiem zapytania. Rozdarci pomiędzy duchowym powołaniem i zwykłymi ludzkimi pragnieniami muszą zdecydować, którą ścieżkę wybrać...

TALBOT  Z "CZYSTEJ KRWI" W GRECKIM FILMIE
W "Meteorze" rolę mnicha Theodorosa zagrał Theo Alexander, znany z pojedynczych odcinków amerykańskich seriali: "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku" i  "Gdzie pachną stokrotki". Rozpoznawalny stał się dzięki roli wampira Talbota w trzecim sezonie serialu "Czysta krew". W "Meteorze: wystąpił również w roli współproducenta filmu. Od początku był bardzo zaangażowany w powstawanie tego filmu i jak sam przyznaje, jemu i reżyserowi zależało, aby zrobić film tak ponadczasowy, jak ponadczasowe jest pojęcie miłości.

BOSKA INTERWENCJA
Produkcja filmu "Meteora" na początku przypominała partyzantkę. Część zdjęć została nakręcona w trakcie dokumentacji, które czasami trwały całymi dniami. Cały film powstał w 21 dni przy naturalnym świetle i za bardzo małe pieniądze. To, że wszystko się udało, a nawet więcej, że film trafił do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, to zasługa - jak twierdzi Alexander - boskiej interwencji.

POZYTYWNE RECENZJE
"Meteora" została bardzo ciepło odebrana przez widzów i krytyków filmowych. Reżyser uzupełnił zdjęcia filmowe animacją nawiązującą do prawosławnych ikon. Dzięki temu powstał film o oryginalnej strukturze, który zasłużenie zbiera pozytywne recenzje.
Oto tylko niektóre z nich:
Wspaniale sfotografowana, częściowo animowana baśń o zakonnicy i mnichu w ekstazie.(…) Niektórych obrazów wprost nie mogę wyrzucić ze swojej pamięci.
Kate Muir, „The Times”
 
(…) mocny, surrealistyczny i odurzający film, w którym reżyser Spiros Stathoulopoulos pokazuje świetne oko do kompozycji i zdolność do utrzymania tonu, który jest zarówno poetycki, jak i głęboko ludzki.
David Jenkins, Little White Lies
 
Drugi film obiecującego greckiego reżysera Spirosa Stathoulopoulosa z niezwykłą wrażliwością ukazuje medytacyjny klasztorny krajobraz, a szczegółowe i głębokie portrety dwojga bohaterów są wzbogacone o przemyślane animowane fragmenty dotyczące duchowych tematów.
MFF FEBIOFEST 2012