Aurora Films - zapowiedzi kinowe na maj, czerwiec i lipiec

Data publikacji: 16.05.2014
Poniżej przedstawiamy listę filmów, które pojawią się w polskich kinach od maja do lipca 2014 roku.

POWIEM CI WSZYSTKO

W kinach od 23 maja 2014
Aurora Films
 
Reżyseria: Simo Halinen
Obsada: Leea Klemola, Peter Franzén, Ria Kataja
Producenci: Finlandia, Szwecja
Rok produkcji: 2013
Tytuł oryginalny: Kerron sinulle kaiken
 
Simo Halinen otrzymał nagrodę fińskiego przemysłu filmowego, Jussi Award 2014, za scenariusz do filmu. Film został uhonorowany Jussi Award również w kategorii Najlepsza Aktorka.

Maarit od lat udaje się prowadzić podwójne życie: jest inteligentną i atrakcyjną kobietą, która urodziła się… w ciele mężczyzny. Jak wiele transseksualnych osób musiała zapłacić wysoką cenę. Porzuciła żonę i córkę (choć niczego nie pragnie bardziej, niż utrzymania relacji z dzieckiem), pracuje jako sprzątaczka w gabinecie psychoterapeuty i ciągle czuje się w swoim otoczeniu obco i niepewnie. Wszystko ulega zmianie, gdy pewnego dnia terapeuta wyjeżdża z miasta. Maarit samotnie sprząta biuro i akurat w chwili, gdy dla zabawy udaje psychologa, do gabinetu wpada mężczyzna walczący z małżeńskim kryzysem. Sami nie znajduje ukojenia w rozmowie z terapeutą, ale w empatycznej Maarit odnajduje bratnią duszę. Z chwilą, gdy przeszłość zaczyna się wkradać do teraźniejszości, życie transseksualnej kobiety się komplikuje… Czy między nią a Samim narodzi się miłość? Czy świeżo upieczonej kobiecie uda się dojść do porozumienia ze światem?


MICHAEL KOHLHAAS

W kinach od 13 czerwca 2014
Aurora Films
 
Reżyseria: Arnaud des Pallières
Obsada: Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance, Delphine Chuillot
Producenci: Francja, Niemcy
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 122 min
Tytuł oryginalny: Michael Kohlhaas

Zwycięzca Brussels European Film Festival 2013, światową premierę miał na ubiegłorocznym MFF w Cannes. Film był nominowany w sześciu kategoriach do francuskich nagród filmowych, Cezarów 2014 (zdobył dwie statuetki, za muzykę i dźwięk).

Połowa XVI wieku, górski krajobraz Sewennów. Michael Kohlhaas jest dobrze prosperującym handlarzem końmi, który wiedzie spokojne, komfortowe i szczęśliwe życie na łonie rodziny. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy jeden z lokalnych arystokratów narusza granice jego terytorium i zaczyna bezprawnie pobierać opłaty od osób, które je przemierzają. Jedną z ofiar feudalnego kaprysu arystokraty staje się sam Kohlhaas. Ponieważ jego sprawa nie zostaje poważnie potraktowana w sądzie, mężczyzna postanawia samodzielnie szukać sprawiedliwości. Staje na czele armii uciskanych i w porywie zemsty pustoszy okolice, morduje wrogów prawa i zapala ogień rewolucji w czasach, gdy średniowiecze zaczyna odchodzić w zapomnienie na rzecz renesansu wartości. Oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzi ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął iść po trupach. 


CZERWONY I NIEBIESKI
W kinach od 4 lipca 2014
Aurora Films

Tytuł oryginalny: Il rosso e il blu
Reżyseria: Giuseppe Piccioni
Produkcja: Włochy 2012
Czas trwania: 98 min

Nagły powrót do szkolnych lat nie dla każdego widza mógłby być przyjemny. Jednak jeśli popatrzy on na swoją szkołę poprzez film Giuseppe Piccioniego na pewno przypomni sobie swoje młodzieńcze porywy, pierwsze miłości, bronione z pasją poglądy. Poprzez wspaniały humor filmu inaczej spojrzy na swoich dawnych nauczycieli. Podobnie jak bohaterowie włoskiej komedii również oni pod pozorami oschłości mogli kryć zarówno dobre serca jak i zawiedzione nadzieje czy liczne osobiste problemy.  

Film, oparty na bestsellerowej powieści Marco Lodoli,  daleki jest od dydaktyzmu.  Wyreżyserowany z prawdziwą szczerością, ciętym humorem i zrozumieniem każdego z bohaterów spotkał się z dużą popularnością wśród włoskich widzów. Od momentu premiery 21 września 2012 zarobił już półtora miliona dolarów w rodzinnym kraju  i został sprzedany do dystrybucji w wielu innych. Rola Roberto Herlitzki została z kolei uznana przez krytykę za jedną z najlepszych w jego karierze i nominowana do nagrody „David di Donatello” - włoskiego odpowiednika Oscara. 

Świetna odtrutka na wszystkie dziejące się w szkołach, przesłodzone komedie.
„London Film Festival” 


PO ŚLUBIE
W kinach od 18 lipca 2014
Aurora Films

Tytuł oryginalny: Líbánky
Reżyseria: Jan Hřebejk
Produkcja: Czechy, Słowacja 2013
Czas trwania: 98 min

Małe, czeskie miasteczko wypełnia się dźwiękiem dzwonów kościelnych. Tereza ma na sobie piękną, białą suknię. Radim w dobrze skrojonym garniturze wygląda jak książę z bajki. Lato jest w pełni. Wszystko zapowiada, że młodą parę czeka najszczęśliwszy dzień w życiu. Wreszcie mają to z głowy – wzdycha siostra panny młodej. W odpowiedzi słyszy jednak: Przecież dopiero teraz się zacznie. Wraz z tymi słowami w słoneczny dzień wkrada się cień. W relacjach między bohaterami długo oczekiwanej ceremonii zaczyna kiełkować niepokój. Ziarno niepewności zasiewa dziwny, ubrany na czarno mężczyzna, który najpierw pojawia się w kościele, a potem jedzie za weselnym korowodem do domu na wsi. Jest obcym, którego ewidentnie należy się bać. Nikt go nie zna. Pan młody twierdzi, że go nie pamięta, choć tajemniczy Jan Benda utrzymuje, że jest jego szkolnym kolegą. Niechęć otoczenia nie odwodzi niechcianego gościa od wspólnego ucztowania i beztroskiej zabawy z dziećmi. Jego uporczywa obecność sprawia jednak, że weselna atmosfera napina się jak struna, która nie chce pęknąć. Wszystko się zmienia, kiedy panna młoda odkrywa prezent, jakim osobliwy mężczyzna postanowił obdarować ją i jej męża. Czy otwiera wówczas puszkę Pandory? Czy nowa droga życia państwa młodych, zamiast różami, będzie usłana nieszczęściami?