OSCARY 2018: "Dusza i ciało" oraz "Fokstrot" na tzw. shortliście w kategorii Najlepszy Film Nieangielskojęzyczny.

Data publikacji: 16.12.2017
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę dziewięciu filmów, które znalazły się na shortliście do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wśród nich aż dwa tytuły Aurora Films - węgierski "Dusza i ciało" oraz izraelski "Fokstrot".
Spośród dziewięciu kandydatów zostaną wyłonione filmy, które powalczą o statuetkę Oscara na początku marca. Lista nominowanych będzie ogłoszona 23 stycznia 2018 roku. 

"Dusza i ciało" to doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie, oryginalna historia miłosna urzekająca subtelnością, humorem oraz niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film najczęściej porównywany jest ze słynną "Amelią" oraz „Pokotem” Agnieszki Holland. Jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym obrazem cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Obraz został obsypany wieloma nagrodami, między innymi Złotym Niedźwiedziem na 67. MFF w Berlinie oraz Złotą Żabą na tegorocznym Camerimage. 
Polska premiera "Duszy i ciała" zaplanowana jest na 26 stycznia 2018.

Drugim tytułem, który znalazł się wśród dziewięciu kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieangielskojęzyczny jest izraelski "Fokstrot". Nagrodzony m.in.
 Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Wenecji, zdobywca ośmiu Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej obraz jest niezwykle emocjonalną opowieścią o radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby. 
Film w polskich kinach będzie można zobaczyć już wiosną. 

Pełna lista kandydatów do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:
- Chile,"Fantastyczna kobieta", reż. Sebastián Lelio
- Niemcy, "W ułamku sekundy", reż. Fatih Akin
- Węgry, "Dusza i ciało", Ildikó Enyedi
- Izrael, "Foxtrot", Samuel Maoz
- Liban, "The Insult", reż. Ziad Doueiri
- Rosja, "Niemiłość", reż. Andriej Zwiagincew
- Senegal, "Félicité", reż. Alain Gomis
- RPA, "Inxeba. Zakazana ścieżka", reż. John Trengove
- Szwecja, "The Square", reż. Ruben Östlund