"Dusza i ciało" oraz "Sweet Country" wygrywają Camerimage 2017

Data publikacji: 19.11.2017
W sobotę, 18 listopada ogłoszono wyniki festiwalu Camerimage. Złotą Żabę w konkursie głównym, zdobył węgierski film "Dusza i ciało". Przyznaną po raz pierwszy na Camerimage nagrodę FIPRESCI otrzymał oryginalny australijski western "Sweet Country".
Dwa filmy Aurora Films zdobyły nagrody, na właśnie zakończonym, festiwalu Camerimage.

Złotą Żabę w konkursie głównym otrzymał Mate Herbai, autor zdjęć do obsypanego wieloma nagrodami filmu „Dusza i ciało” Ildiko Enyedi. Przyznaną pierwszy raz na festiwalu nagrodę jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI otrzymał australijski obraz "Sweet Country". Nagroda powędrowała do Dylana Rivera i Warwicka Thorntona, który również wyreżyserował film.

Przed ogłoszeniem głównej nagrody, jury odczytało óswiadczenie, w którym znalazło się uzasadnienie ich decyzji. 


"Zanim ogłoszę werdykt, chciałbym przeczytać oświadczenie, które przygotowaliśmy razem z pozostałymi członkami jury" - powiedział członek głównego jury Steven Goldblatt. - "Jako ludzie filmu zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w brutalnym świecie z niełatwą przeszłością. Wiemy, że trzeba o tym mówić i to pokazywać. Ale stanowczo sprzeciwiamy się bezmyślnej, mizoginistycznej przemocy, jaka była pokazywana w wielu filmach konkursowych."

Obsypany wieloma nagrodami, w tym, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało” to pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Obraz jest również oficjalnym węgierskim kandydatem do OSCARA 2018 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć film w kinach już od 26 stycznia 2018. 

"Sweet Country" to oryginalny western, rozgrywający się w 1929 roku, w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Twórcą filmu jest jeden z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwick Thornton. Obraz pokazywany był na wielu festiwalach, gdzie zdobył uznanie. Na tegorocznym MFF w Wenecji został nagrodzony m.in. specjalną nagrodą jury na 74. Obraz trafi do kin latem 2018 roku.