"Powiem ci wszystko" w polskich kinach od 23 maja

Data publikacji: 20.05.2014
Obsypany fińskimi nagrodami filmowymi JUSSI film Simo Halinena pt. "Powiem ci wszystko" od piątku w polskich kinach.
"Powiem ci wszystko" to historia Maarit (Leea Klamola), której od lat udaje się prowadzić podwójne życie – jest inteligentną i atrakcyjną kobietą, która… urodziła się w ciele mężczyzny.

Jak wiele transseksualnych osób, za swoje nowe życie Maarit musiała zapłacić wysoką cenę. Porzuciła żonę i córkę (choć niczego nie pragnie bardziej, niż utrzymania relacji z dzieckiem), pracuje jako sprzątaczka w gabinecie psychoterapeutki i niezmiennie czuje się w swoim otoczeniu obco i niepewnie, jakby nieustannie stąpała po cienkim lodzie.

Wszystko ulega radykalnej zmianie, gdy pewnego dnia terapeutka wyjeżdża z miasta. Maarit samotnie sprząta wówczas biuro i akurat w momencie, w którym zabawia się wchodząc w rolę psychologa, do gabinetu wpada mężczyzna walczący z małżeńskim kryzysem. Sami (Peter Franzén) nie znajduje ukojenia w rozmowie z terapeutą, ale w trakcie wymiany zdań z empatyczną Maarit odnajduje bratnią duszę. Dwoje samotnych, łaknących kontaktu z drugim człowiekiem ludzi, szybko odkrywa wspólne pasje. Jedną z nich jest piłka nożna, która stanowiła bardzo ważną część życia, które Maarit spędziła w męskiej skórze.

Z chwilą, gdy przeszłość zaczyna się wkradać do teraźniejszości, życie transseksualnej kobiety zaczyna się jednak komplikować… 

„Powiem ci wszystko” to film, który jest świetnym testem na człowieczeństwo, sprawdzającym również poziom naszej tolerancji i zrozumienia dla inności we współczesnym świecie. Ta historia zapada w pamięć na długo. W Polsce "Powiem ci wszystko" premierowo był pokazywany na tegorocznej edycji festiwalu Wiosna Filmów.