Film "KOMUNIA" Anny Zameckiej z Orłem 2017 za najlepszy dokument

Data publikacji: 21.03.2017
20 marca w Teatrze Polskim w Warszawie po raz 19. w historii rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły 2017. Film "Komunia", który był nominowany w trzech kategoriach, zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film dokumentalny.
Komunia” to pełnometrażowy debiut reżyserki Anny Zameckiej. Dokument przedstawia historię 14-letniej Oli, która zajmuje się domem, a także opiekuje ojcem oraz niepełnosprawnym bratem, Nikodemem. Nastolatka stara się dbać również o relację z mieszkającą osobno matką i liczy na to, że komunia święta młodszego brata będzie okazją do rodzinnego spotkania. Bierze więc na siebie kolejny obowiązek – przygotowania doskonałej rodzinnej uroczystości. W tę sytuację wkracza kamera, która rejestruje przyspieszoną lekcję dojrzewania, rodzinne więzy, które łączą na zawsze, oraz bezwarunkową miłość. 

Światowa premiera „Komunii” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Tam film otrzymał GRAND PRIX Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Polska premiera obrazu miała natomiast miejsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym zdobył on Grand Prix dla najlepszego dokumentu. Film Anny Zameckiej z sukcesami prezentowany był także na innych europejskich festiwalach. Nagrody zdobył w Bratysławie, Mińsku oraz Lipsku. 

„Komunia” nominowana była do Orłów 2017 w trzech kategoriach: najlepszy film dokumentalny, odkrycie roku oraz montaż. Obraz zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy film dokumentalny.