"Mężczyzna imieniem Ove" laureatem Nagrody Publiczności 23. edycji WIOSNY FILMÓW

Data publikacji: 21.04.2017
Publiczność 23. Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, który od 2 do 9 kwietnia odbywał się w warszawskim kinie Praha, wybrała najlepszy film tegorocznej edycji. Nagroda Publiczności trafiła do szwedzkiej komedii pt. "Mężczyzna imieniem Ove" w reżyserii Hannesa Holma.
Film zdobył szereg nagród na światowych festiwalach, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii europejskiej ubiegłego roku. Nominowany był również do Oscarów 2017 w dwóch kategoriach: „Najlepszy film nieanglojęzyczny” i „Najlepsza charakteryzacja”. 

Drugie miejsce zajął film "Konstytucja", na podium znalazł się również zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie - "Dusza i ciało"


10 najlepszych filmów 23. WIOSNY FILMÓW według Publiczności festiwalu:
1. Mężczyzna imieniem Ove
2. Konstytucja
3. Dusza i ciało
4. Zwariować ze szczęścia
5. Pokot
6. Ostatnia rodzina
7. Nazywam się Cukinia
8. Komunia
9. W sieci
10. Frantz"Mężczyzna imieniem Ove" to adaptacja bestsellerowej powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana. Film, który zebrał mnóstwo wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie, krytycy najczęściej porównują z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, a także z „Forrestem Gumpem”, czy „Lepiej być nie może”.
 
Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...


Kinowa premiera filmu przewidziana jest na 14 lipca 2017 roku.