"Dom na weekend" ze zdjęciami polskiego operatora od dziś w polskich kinach

Data publikacji: 21.06.2013
Film jednego z najciekawszych europejskich reżyserów - Hansa-Christiana Schmida – DOM NA WEEKEND od dziś w kinach!

Już od dziś na ekranach polskich kin można oglądać DOM NA WEEKEND – kolejny film Hansa-Christiana Schmida, reżysera słynnego „Requiem”, ze zdjęciami polskiego operatora Bogumiła Godfrejowa. Film miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2012, gdzie znalazł się w konkursie. „Dom na weekend" opowiada o rozluźnianiu więzów między rodzicami i dziećmi, o kłamstwach, które podejmujemy, by nie ranić bliskich, o pozorach, skrywających prawdziwe emocje i tęsknocie każdego za miłością i poczuciem bezpieczeństwa.

Film „Dom na weekend”  można zobaczyć w kinach w całej Polsce, a w pierwszej kolejności  w Warszawie (Kina Kultura, Praha i Luna), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty), Krakowie (Kina Ars i Kika), Łodzi (Kino Charlie), Katowicach (Kino Światowid), Nowym Sączu (Kino Sokół), Gdańsku (Kina Żak i Helikon) oraz Bytomiu (Bytomskie Centrum Kultury).


Zapraszam do lektury recenzji filmy w polskiej i zagranicznej prasie:

W szlachetnej powadze, z jaką relacjonuje moralne dylematy swoich bohaterów, niemiecki reżyser przypomina raczej Bergmana bądź Antonioniego.

 Piotr Czerkawski, Dziennik Gazeta Prawna 

Znakomity przykład skromnego kina, które mimochodem porusza te najbardziej czułe struny i jakoś dziwnie nie chce wyjść z głowy.

 **** Paweł Felis, Gazeta Wyborcza 

Przekonujący i profesjonalnie zrobiony. Mocne występy zespołu aktorów w rolach sympatycznych, ale po ludzku ułomnych bohaterów.

Leslie Felperin, „Variety”

Wzruszająca opowieść o jednym dniu pewnej rodziny, o słodko-gorzkim posmaku. Przenikliwy i współczujący dramat, oddający relacje rodzinne z rzadkim naturalizmem.

Patrick Gamble, CineVue

 

Spokojne, uważne spojrzenie na skomplikowane relacje w rodzinie. (…) To odświeżające zobaczyć dramat o kryzysie w rodzinie, który zamiast zwyczajowym  gniewem i histerią wypełniony jest drobnymi spostrzeżeniami i czułością wobec bohaterów.

David Rooney, „The Hollywood Reporter”

 

 

Świetny film [...] Jego spojrzenie przy całej swej ostrości jest delikatne i  zachowuje równowagę między obserwacją dokumentalną i szacunkiem wobec bohaterów.

„Frankfurter Rundschau”

 

Dzięki psychologicznej precyzji, trafnym dialogom i znakomitym aktorom Schmidowi udaje stworzyć wspaniale studium rodziny.

programmkino.de

 

DOM NA WEEKEND (Was Bleibt)

Niemcy 2012, 85 min.

reż. Hans-Christian Schmid

zdj. Bogumił Godfrejów
 

Festiwale:

2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie  - udział w konkursie

2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK w Poznaniu, sekcja Nowe Kino Niemieckie

2012 – MFF TOFIFEST w Toruniu, sekcja Forum 2011/2012

2012 – 16. FF Black Nights w Tallinie, sekcja Forum

2012 – 11. MFF w Transylwanii, sekcja Supernova

2012 – Festiwal Filmów Świata w Montrealu, sekcja World Greats

2012 – 14. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego BAFICI w Buenos Aires, sekcja Family Album

2012 – MFF w Rejkiawiku, sekcja Focus on Germany

2012 – 32. FF w Cambridge, sekcja Contemporary German Cinema

2012 – 36. MFF w Sao Paulo, sekcja International Perspective

2012 –  8. FF w Zurychu, sekcja Gala Premieres

2012 – 66. MFF w Edynburgu, sekcja Director’s Showcase

2012 – 62. MFF w Berlinie – oficjalna selekcja konkursowa, światowa premiera


Marko jest tuż po trzydziestce i właśnie opublikował swoją pierwszą książkę. Od czasów studenckich mieszka w Berlinie, z dala od rodziców, brata i ich wygodnego, mieszczańskiego stylu życia. Marko wraz z synem odwiedza bliskich tylko raz lub dwa razy w roku, głównie po to, aby dać dziadkom szansę na spędzenie kilku dni z wnukiem. Tym razem też ma nadzieję na spokojne rodzinne spotkanie. Miłą atmosferę pierwszego wspólnego obiadu burzy jednak niespodziewane oświadczenie matki Marka, które uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Okazuje się, że każdy członek rodziny Heidtmannów skrzętnie skrywa przed innymi jakieś sekrety…