Dzięki takim filmom chce się żyć. "Dziś jestem blondynką" w kinach od 29 listopada

Data publikacji: 21.11.2013
Od 29 listopada za sprawą dystrybutora, Aurora Films, w polskich kinach pojawi się film pt. "Dziś jestem blondynką" w reżyserii Marca Rothermunda. Jest to idealny przykład terapeutycznych właściwości kina. Po obejrzeniu "Dziś jestem blondynką" naprawdę chce się żyć!
Film Marca Rothermunda, reżysera znanego m. in. z poruszającego obrazu „Sophie Scholl – ostatnie dni”, powstał w oparciu o bestsellerową książkę holenderskiej studentki Sophie van der Stap. W 2005 roku zachorowała ona na bardzo rzadką odmianę raka piersi. Swoją niecodzienną walkę z chorobą opisywała na blogu, który później, już po szczęśliwym zakończeniu  chemioterapii, wydała w formie pamiętnika. Osoby, które zetknęły się z chorobą nowotworową znajdują w nim szczerość, zdrowi widzowie odkrywają jak ciekawe i różnorodne może być życie, a międzynarodowa krytyka docenia wspaniałą reżyserię Marca Rothermunda, który zmierzył się z trudnym tematem i wyszedł z niego zwycięsko. Podobnie jak jego główna bohaterka.
 
Sophie (grana przez niezwykle dojrzałą aktorsko Lisę Tomaschewsky) jedzie ze swoją najlepsza przyjaciółką Annabel (Karoline Teska) świętować Sylwestra w Antwerpii. Z optymizmem spogląda na nadchodzący rok, w którym ma rozpocząć wymarzone studia i usamodzielnić się w nowym hamburskim mieszkaniu. Niestety w zabawie coraz bardziej przeszkadza jej duszący kaszel, stąd po powrocie do rodzinnego Hamburga decyduje się na wizytę w szpitalu. Po dokładnych badaniach okazuje się, że jego przyczyną jest ciężka odmiana nowotworu, wymagająca natychmiastowej chemioterapii. Z 50 procentową szansą na wyleczenie, dziewczyna poddaje się wielotygodniowemu leczeniu w klinice. Choć wspierają ją wspaniali przyjaciele i rodzina ze zdumieniem odkrywa, że nie traktują jej oni jak dotychczasowej Sophie. Powoli staje się „chorą”, na którą patrzy się jedynie poprzez jej medyczny przypadek. Dziewczyna postanawia mężnie stawić rakowi czoła i nie pozwolić by zaszufladkowano ją w schemacie smutnej i zdesperowanej pacjentki. Żegna się ze swoimi pięknymi włosami i postanawia kupić dziewięć rożnych peruk (tytuł książki van der Stap właśnie do nich się odnosi), by pod każdą z nich żyć możliwie daleko od wyniszczającej choroby. W szpitalu karnie poddaje się co raz silniejszej terapii, jednak w wolnych chwilach jako blondwłosa Pam podróżuje z przyjaciółmi, jako Daisy rzuca się w wir szalonych imprez, zaś będąc rudowłosą, romantyczną Sue podrywa mężczyzn... Nagle okazuje się, że ma siłę na nie jedno, ale na dziewięć wspaniałych żyć. 


 Prasa o filmie:
Z odwagą i dużym poczuciem humoru Sophie pokazuje chorobie środkowy palec.
„Sigi-Götz-Entertainment”
 
Prawdziwa historia dziewczyny, która odmawia cierpienia. Pomimo spodziewanego pozytywnego zakończenia należny zaopatrzyć się w chusteczki by ocierać łzy, zarówno śmiechu jak i wzruszenia. Trafny i dowcipny dramat.
„cinetastic.de”
 
Historia opowiedziana z perspektywy bohaterki mocno angażuje widza. Film wyważony i nie przekraczający granic smaku.

„filmering.at”
 
Odwaga Sophie jest absolutnie wiarygodna i prawdziwa. Młoda aktorka Lisa Tomaschewsky  nie tylko ogoliła głowę i spędziła wiele dni w szpitalu, ale z wielkim talentem  zagrała główna rolę. Prawdziwe arcydzieło! 
„Die Filmstarts”
 
Imponująca odwaga młodej pacjentki zmagającej się nowotworem. Kiedy film podejmuje temat raka najczęściej albo oglądamy ludzki strach i walkę o choć odrobinę nadziei, albo przyglądamy się kobietom po mastektomii, starającym się odzyskać swoją kobiecość. „Dziś jestem blondynką” idzie dalej – obok cierpienia i strachu pokazuje pełne radości życie, którego nawet choroba nie jest w stanie pokonać.

„kino-zeit.de”
 
Udane połączenie dramatu i humoru. Pozwala podnieść się i wierzyć, że chorobę można pokonać i to nadzieja, a nie człowiek, umiera ostatnia.

„MovieMaze”

Dystrybutorem filmu jest Aurora Films. Polska premiera jest zaplanowana na 29 listopada 2013 roku.