Jeden z najlepszych filmów roku, "Tabu" w kinach od 1 marca

Data publikacji: 22.01.2013
Uznany za jeden z najlepszych filmów roku 2012 portugalski melodramat „Tabu” pojawi się w polskich kinach 1 marca 2013 roku. Tytuł ten przyznali mu krytycy filmowi związani z magazynem „Sight and Sound”. „Tabu” znalazło się na drugim miejscu w rankingu, a zatem w ścisłej czołówce zaledwie 10 najlepszych filmów ubiegłego roku.

„Tabu” to niebanalna, czarno-biała opowieść, stanowiąca hołd dla niemego kina, przede wszystkim dla obrazów ekspresjonistów niemieckich. Reżyser filmu Miguel Gomez operuje znanymi środkami w żartobliwy sposób, bawiąc się nimi tworzy coś zupełnie nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny. „Tabu” wyróżniono również na Berlinale 2012, przyznając mu Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI.

Bohaterkami filmu są trzy mieszkanki lizbońskiego apartamentowca: energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz ich sąsiadka, Pilar. Ekscentryczna Aurora przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Gdy zaczyna podupadać na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...