"Hannah Arendt" - biografia najważniejszej filozofki XX wieku na 2 miesiące przed premierą

Data publikacji: 23.10.2013
W najbliższy piątek w warszawskim kinie Praha odbędzie się przedpremierowa projekcja filmu o jednej z największych myślicielek XX wieku - "Hannah Arendt". Film wyreżyserowała czołowa feministyczna reżyserka Margarethe von Trotta, zaś w roli tytułowej zobaczymy wspaniałą aktorkę - Barbarę Sukową. Piątkowy pokaz przedpremierowy filmu otworzy Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, który potrwa do 31 października. Widzowie festiwalu zobaczą "Hannah Arendt" na 2 miesiące przed polską premierą filmu, która zaplanowana jest na 24 stycznia 2014 roku.
"Hannah Arendt" to biograficzna opowieść o niemieckiej teoretyk polityki, filozof i publicystce, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku. Praca nad reportażami dla „New Yorkera” z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o „banalności zła”. Film koncentruje się na tym procesie oraz kontrowersjach wywołanych przez książkę Arendt.

Świetny scenariusz, rewelacyjna obsada epizodów: z Julią Jentsch i dwukrotnie nominowaną do Oscara Janet McTeer, sprawiły, że film został uznany przez światową krytykę za jedną z najlepszych biografii, która z powodzeniem zbiera nagrody na międzynarodowych festiwalach. Obraz jest laureatem Silver Spike, nagrody dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid.

"Hannah Arendt" spotkała się entuzjastycznym przyjęciem mediów zagranicznych. Recenzje filmu opublikowały najważniejsze amerykańskie pisma, takie jak "The Hollywood Reporter" i "The New York Times", nie szczędząc pochwał.

Zaangażowany i inteligentny! Sprawia, że filozofia z powodzeniem zajmuje miejsce rozrywki. Może film von Trotty, z jego gwiazdą Barbarą Sukową, nie zrobi dla Arendt tyle, co dla spopularyzowania postaci Julii Child kreacja Meryl Streep w filmie Nory Ephron, ale cóż szkodzi nam marzyć... Cieszmy się biografią jednej z największych myślicielek XX wieku... Szczególnie, gdy mieszka w pięknym, nowojorskim apartamencie z widokiem na rzekę Hudson; w świecie, którego już nie ma... Nie wahałbym się nazwać „Hannah Arendt” filmem akcji, choć tak dużo w nim dyskusji i ścierania się poglądów. Punkt kulminacyjny, w którym Arendt broni swoich poglądów przed krytyką, ma cechy największych scen filmowych.
„The New York Times”
 
Barbara Sukowa wspaniale pokazała życie i twórczość wielkiej filozofki. Taki temat dla filmu mógłby się wydawać niemożliwym, ale nawet osoby, które nigdy nie przeczytały strony z twórczości Arendt, będą poruszone jej moralną siłą i odwagą.
„The Hollywood Reporter”