"Mężczyzna imieniem Ove" oraz "Fuocoammare. Ogień na morzu" z nominacjami do Oscarów 2017!

Data publikacji: 24.01.2017
Dwa filmy w dystrybucji Aurora Films z nominacjami do Oscarów 2017! "Mężczyzna imieniem Ove" oraz "Fuocoammare. Ogień na morzu" powalczą w tym roku o statuetki Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła we wtorek, 24 stycznia nominacje do Oscarów. Dwa filmy w dystrybucji Aurora Films powalczą również o statuetki Oscara - to "Mężczyzna imieniem Ove", który będzie mieć polską premierę 14 lipca oraz dokument "Fuocoammare. Ogień na morzu", pokazywany w kinach jesienią ubiegłego roku.
Oscary w 2017 roku będą już 89. edycją tych nagród. W tym roku nominacje ogłosili reżyser Jason Reitman, przewodnicząca akademii Cheryl Boone Isaacs, a także aktorki Brie Larson i Jennifer Hudson i aktor Ken Watanbe oraz operator Emmanuel Lubezki.

Transmisja z ogłoszeniem kandydatów do Oscara odbyła się na żywo w serwisie Youtube. Najwięcej nominacji, 14, otrzymał film "La La Land", w którym główną rolę gra Ryan Gosling i Emma Stone. Oboje aktorów jest także nominowanych w kategorii najlepszy aktor i najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Wśród nominowanych znalazły się dwa filmy w dystrybucji Aurora Films. "Mężczyzna imieniem Ove", który będzie mieć polską premierę 14 lipca oraz dokument "Fuocoammare. Ogień na morzu", pokazywany w kinach jesienią ubiegłego roku.

"Mężczyzna imieniem Ove" to rewelacyjny szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Nagrodzona statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu, adaptacja bestsellerowej powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana. To również nowy film producentów „Funny Games”, „Melancholii” i serii „Millennium”.

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, ale także z „Forrestem Gumpem”, „Schmidtem” czy „Lepiej być nie może”.

Film nieanglojęzyczny - pełna lista:
"Mężczyzna imieniem Ove" (Szewcja)
"Land of Mine" (Dania)
"The Salesman" (Iran)
"Tanna" (Australia)
"Toni Erdmann" (Niemcy)

"Fuocoammare. Ogień na morzu" w reżyserii Gianfranco Rosiego otrzymał nominację w kategorii najlepszy dokument. Na ubiegłorocznym Berlinale uhononorowany Złotym Niedźwiedziem, to najnowszy film mistrza dokumentu społecznego - Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”). 

Film dokumentalny - pełna lista nominowanych:
"Fuocoammare. Ogień na morzu"
"I Am Not Your Negro"
"Życie animowane"
"O.J.: Made in America"
"13th"