Wenecki Złoty Lew pośród nadchodzących premier Aurora Films!

Data publikacji: 27.09.2021
Aurora Films wprowadzi do kin uhonorowany Złotym Lwem na tegorocznym MFF w Wenecji film "ZDARZYŁO SIĘ" w reżyserii Audrey Diwan. Jest ona szóstą kobietą w historii festiwalu, która otrzymała główną nagrodę. Film wejdzie na polskie ekrany w 2022 roku.

Jury festiwalu pod przewodnictwem autora Parasite, Joon-ho Bonga, wybierało spośród 21 propozycji interesujących twórców, wśród których znaleźli się m.in. Pedro Almodóvar (Matki równoległe), Paolo Sorentino (The Hand of God) oraz Jan P. Matuszyński (Żeby nie było śladów). W tym roku w sposób szczególny to kobiety zwróciły uwagę jurorów na swoje filmy, otrzymując cztery ważne statuetki, a ta najważniejsza powędrowała do reżyserki filmu "ZDARZYŁO SIĘ", który polscy widzowie zobaczą dzięki Aurora Films.

Nakręciłam ten film z gniewu. Nakręciłam go także z pragnienia, kręciłam w moim brzuszku, moich trzewiach, moim sercu i mojej głowie. Chciałam, by „ZDARZYŁO SIĘ” stało się doświadczaniem.” – tymi słowami reżyserka i współautorka scenariusza Audrey Diwan komentowała przyjęcie Złotego Lwa, najważniejszej nagrody weneckiego festiwalu.

"ZDARZYŁO SIĘ" jest ekranizacją książki Annie Ernaux. To opowieść o studentce Anne, która zachodzi w nieplanowaną ciążę, nie będąc gotowa na urodzenie dziecka postanawia dokonać aborcji. Akcja filmu dzieje się w latach 60. we Francji, w której prawo zabrania usuwania ciąży. Reżyserka pokazuje tragedię i upokorzenia kobiety, która chce decydować o swoim losie. Daleka jest jednak od osądów i moralizatorstwa. Trzymając się zdarzeń, pozostawia to widzom filmu, wśród których zapewne nie zabraknie moralnych ocen.

Film wejdzie na ekrany polskich kin w 2022 roku.