Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego wx Wenecji - "Pieta" w kinach od 1 listopada

Data publikacji: 28.10.2013
Od 1 listopada br. w polskich kinach pojawi się najnowszy film genialnego mistrza kina, Kim Ki Duka, pod tytułem "Pieta". Obraz zachwycił jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, które przyznało mu nagrodę główną - Złotego Lwa.
„Pieta” to osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Kim Ki Duka. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając. „Na ten film nie można nie zareagować” – powiedziała członkini weneckiego jury, Marina Abramović. 
"Ten film jest w szczególności filmem poświęconym człowieczeństwu, naszej trudnej sytuacji życia w dobie ekstremalnego kapitalistycznego kryzysu." - mówi o swoim filmie Kim Ki Duk. "Czerpałem inspirację z zachodniej tradycji artystycznej, z przedstawienia Maryi kołyszącej martwego Chrystusa, której najdoskonalszym przykładem jest rzeźba Michała Anioła. Dwukrotnie odwiedziłem Watykan i widziałem to arcydzieło. Maryja Dziewica tuląca do siebie ciało syna to obraz, który przechowuję w pamięci od wielu lat i który dla mnie symbolizuje objęcie tym matczynym uściskiem całej ludzkości, pogrążonej w cierpieniu i bólu, które są częścią ludzkiego życia." - kontynuuje.

Bohaterem filmu "Pieta" jest Gang-do (Jung-jin Lee), który zajmuje się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Idealnie nadaje się do tego zadania. Kompletnie pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Z wyjątkową perfidią obmyśla coraz to nowe tortury. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son. Twierdzi, że jest jego matką, która porzuciła go po urodzeniu. Gang-do reaguje agresją, odrzuca Mi-son, ale pokora kobiety i jej cicha obecność stopniowo przełamują jego niechęć. W Gang-do budzą się ludzkie odruchy. Zaczyna doświadczać uczuć, których dotąd nie znał. Postanawia porzucić dotychczasowe życie i stać się lepszym człowiekiem. Wtedy jednak Mi-son zostaje porwana. Gang-do musi wytropić sprawcę, robiąc przegląd wszystkich swoich ofiar. Przy okazji odkrywa mroczną tajemnicę Mi-son…   

Przed premierą "Piety", między 31 października a 2 listopada, warszawskie kino Praha przygotowało przegląd twórczości Kim Ki-Duka. W ramach przeglądu widzowie zobaczą najlepsze filmy koreańskiego twórcy, takie jak:
 
• "Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna" - Film w niezwykle spokojny sposób, pozbawiony dialogów i nagłych zwrotów akcji, ukazuje nam ludzkie życie. Wraz z młodym mnichem przeżywamy historię jego życia od wiosny aż po zimę. Jest to niezwykła, metaforyczna opowieść o ludzkiej egzystencji.
 
• "Oddech" – Film urzeka swoją prostotą i brakiem patosu. Jest to niecodzienny obraz relacji między kobietą i mężczyzną. Dwoje pierwszoplanowych bohaterów to kobieta – Yeon, którą mąż nieustannie zdradza, nie zachowując nawet pozorów dobrego małżeństwa, i mężczyzna - Jang Jin, skazany na śmierć za zamordowanie żony i córki odczekuje wyroku.
 
• "Łuk" - Film opowiada o wyjątkowym uczuciu pomiędzy staruszkiem, a nastoletnią dziewczyną. Oboje mieszkają na łodzi dryfującej u wybrzeży Korei. On żyje z pieniędzy wędkarzy, których okazjonalnie zwozi na pokład. Ona przepowiada im przyszłość. Oboje wydają się być zadowoleni z takiego układu, do momentu, gdy dziewczyną nie zaczyna interesować się jeden z młodych wędkarzy.
 
• "Time" - Młoda kobieta, Seh-hee, przekonana, że przestała pociągać fizycznie mężczyznę, którego kocha - Ji-woo, postanawia poddać go próbie i sprawdzić, czy z jego strony uczucie nie było czysto powierzchowne. Opuszcza go więc, bez słowa znikając z jego życia i poddaje się operacji plastycznej. Pół roku później, po zagojeniu ran, z nową piękną twarzą, dziewczyna zaczyna śledzić swojego byłego chłopaka, a w końcu doprowadza do konfrontacji podając się za kogoś innego.
 
PEŁNY  PROGRAM – Przegląd Filmów Kim Ki-Duka 
31 października (czwartek):
godz. 20.00– Pieta – pokaz przedpremierowy
1 listopad (piątek):
godz.18.45 - Oddech 
godz.20.30 - Time
2 listopad (sobota):
godz.18.45 – Łuk
godz.20.30 - Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna

Kim Ki Duk

Urodził się w 1960 roku. Od dziecka rysował, w Paryżu uczył się malarstwa. Tam też odkrył kino. Po powrocie do Korei rozpoczął karierę jako scenarzysta. Jako reżyser zadebiutował w 1996 roku niskobudżetowym filmem „Krokodyl”. Od tego czasu wzbudza swoimi filmami mocne kontrowersje zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Jedni kochają jego trudne do zdefiniowania postaci, szokujące wizualizacje i bezprecedensowe przesłania. Inni je doceniają, ale uważają za zbyt artystowskie. Wiele filmów reżysera zdobyło międzynarodowe uznanie. Za „Samarytankę” nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na 54. MFF w Berlinie. Jego następny obraz – „Pusty dom” (2004) - zdobył nagrodę Leone d'Argento (Nagroda Specjalna za reżyserię ) na 61. MFF w Wenecji. Jego poprzednia praca, dokumentalny zapis walki z depresją – „Arirang” – dostała nagrodę Un Certain Regard na 64. MFF w Cannes. Ostatni film – „Pieta” – został nagrodzony Złotym Lwem na 69. MFF w Wenecji.