"Matterhorn": komedia nagrodzona na MFF w Rotterdamie w kinach od 7 lutego

Data publikacji: 29.01.2014
7 lutego w polskich kinach pojawi się debiutancka komedia Diederika Ebbinge, nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie przez festiwalową publiczność, zatytułowana "Matterhorn". Film w zabawny sposób podejmuje tematy samotności, religijności, hipokryzji i męskiej przyjaźni. Świetne dialogi, brawurowe aktorstwo i wysublimowane poczucie humoru czyni z "Matterhorn" jedną z ciekawszych propozycji w polskich kinach studyjnych na początku roku.
Bohaterem filmu jest pięćdziesięcioletni wdowiec Fred (Ton Kas), który codziennie o 18.00 zasiada do kolacji złożonej z trzech ziemniaków, fasolki i kiełbasy. Zarówno układ warzyw na talerzu jak i każdy ruch służący ich spożyciu jest w pełni kontrolowany i uświęcony tradycją. Holenderskie miasteczko, w którym żyje, jest również stworzone jakby idealnie dla niego; chodniki są dokładnie wysprzątane, żywopłoty przystrzyżone, topole rosną w rzędach a w niedzielę jego mieszkańcy grzecznie maszerują do kościoła. To równina, nad którą góruje wyniosła wiara i karzące słowo boże uosobione w postaci miejscowego pastora. Sam Fred jest niczym tytułowy Matterhorn: groźny i lodowaty.
Spokojny świat domu samotnego wdowca znika, gdy trafia do niego biedny wędrowiec Theo (René van 't Hof). Fred niczym dobry Samarytanin daje mu pracę w ogrodzie i przyjmuje pod swój dach. Niesubordynowany, lekko opóźniony Theo bez skrupułów zaburza spokój domu. Zaczyna od kolacji, którą całą rozgniata i miesza na talerzu, a następnie dezorganizuje życie Freda. Choć Theo mało mówi, potrafi świetnie naśladować głosy zwierząt i lubi przebierać się w sukienki zmarłej żony Freda... Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza więź, co nie podoba się pobożnym mieszkańcom miasteczka. Ktoś pisze na ścianie domu Freda „Sodoma i Gomora”, przyjaciele zaczynają odwracać wzrok. Dotychczas przyjazna okolica okazuje się bagnem, które może pochłonąć Freda i Theo...

Komedia Diederika Ebbinge nie ulega prostym, rozrywkowym szablonom. Postać Freda choć przerysowana, nie jest schematyczna. Świetne aktorstwo Tona Kasa dało jej życie i pozwoliło wiarygodnie ukazać jej przemianę. Zabawne sceny przełamywania się przeciwieństw Freda i Theo, ich wspólne zabawy z dziećmi, kłótnie i nieporozumienia, podszyte są sentymentalną melancholią - pozwalają widzowi jednocześnie śmiać się i szczerze wzruszać. Scenom towarzyszy muzyka Jana Sebastiana Bacha, nadająca im prawdziwie niebiański wymiar.

Prasa o filmie:

Wspina się na emocjonalne szczyty. Zasługuje na wszelkie pochwały!
„Twitch Film”
 
Zaskakujący debiut komediowy Diederika Ebbinge.  Świetnie wyważony humor i dramaturgia.
„Cinema.nl”
 
Porywający niczym górski strumień. Świeży, wartki i oczyszczający humorem. Podbił serca publiczności na MFF w Rotterdamie.
„Cuultur Bewust”
 
Ebbinge wie dokładnie, jak trafić we właściwą strunę emocji. Są one bardzo subtelne i wsparte świetnymi dialogami, fantastycznym aktorstwem i cudowną muzyką Bacha.
Grieteke Meerman, „Spits”
 
Zombie i Tramp. Pastor przypomina charakterem Jacka Nicholsona w „Schmidtcie”. Świetny!
NU.nl
 
Jest nie tylko śmieszny, poruszający i piękny... jest zaskakująco inny. I to w nim najlepsze.
„De Filmkrant”
 
Piękna, wyciszona historia. Rewelacyjne aktorstwo oddające skomplikowanie postaci.
Annet de Jong, „De Telegraaf”