FESTIWAL FILMOWY WIOSNA FILMÓW 2018

Data publikacji: 08.03.2018
15 kwietnia rozpoczyna się Festiwal WIOSNA FILMÓW. Impreza odbędzie się w Warszawie już po raz 24. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Seanse odbywać się będą ponownie w KINIE PRAHA. Festiwal potrwa osiem dni i zakończy się w niedzielę 22 kwietnia. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały TYLKO 12 PLN.
WIOSNA FILMÓW już na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 15 - 22 kwietnia. Filmy prezentowane będą, jak zawsze, w 9 pasmach takich jak Triumfatorzy festiwali, Faworyci publiczności czy Polskie kino na świecie.

W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą ponad 80 filmów z całego świata. Wiele z nich zaprezentowanych będzie po raz pierwszy w Polsce. W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance.

WIOSNA FILMÓW to również filmy wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki.

Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.

Znane są już pierwsze tytuły filmów, które widzowie będą mogli zobaczyć w trakcie festiwalu. Wśród nich kilka polskich premier oraz przedpremier kinowych.

Filmem Otwarcia będzie film w reżyserii Alberta Dupontela "Do zobaczenia w zaświatach", który jest ekranizacją epickiej powieści Pierre'a Lemaitre, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów określanej mianem „małego Nobla”. Podczas ostatniej Gali wręczenia Cezarów, która odbyła się 2 marca, obraz został uhonorowany aż pięcioma statuetkami Cezara, w tym nagrodą dla najlepszego reżysera. 

Przedpremierowo będzie można zobaczyć m.in. najnowszy film mistrza francuskiego kina, Philippe’a Garrela, autora „Powiewu nocy” i „Zwyczajnych kochanków” - "Kochankowie jednego dnia". Obraz zdobył m.in. nagrodę SACD w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na ubiegłorocznym MFF w Cannes.

W sekcji PUBLICZNOŚĆ pojawi się przedpremierowo, australijski obraz "Sweet Country", który został doceniony na wielu światowych festiwalach - w tym nagrodzony specjalną nagrodą Jury na 74. MFF w Wenecji czy nagrodą FIPRESCI na ubiegłorocznym CAMERIMAGE. To western jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwicka Thorntona („Samson i Dalila”).

W sekcji ZWYCIĘZCY, goście festiwalu zobaczą również jeszcze przed premierą w kinach, irański obraz "Uczciwy człowiek", zwycięzcę sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2017. To wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu. Reżyserem filmu jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego film „Rękopisy nie płoną” został zakazany w Iranie.  

W czasie festiwalu, po raz pierwszy w Polsce zostanie natomiast pokazany włoski dramat "Po latach", z gwiazdą przeboju kinowego 2017 "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" - Giuseppe Battistonem, który wcielił się w jedną z głównych postaci. Obraz zostanie pokazany w sekcji REWELACJE. 

Reżyser zaprosił do współpracy gwiazdy światowego formatu - Sama Neilla znanego szerokiej publiczności z takich filmów jak „Jurassic Park”, „Fortepian” czy głośnego serialu „Peaky Blinders” oraz Bryana Browna, australijskiego aktora, który partnerował m.in. Nicole Kidman w filmie „Australia” czy Tomowi Cruise’owi w przeboju „Koktajl”. 

Nie zabraknie również filmów, które zdobyły serca widzów w sezonie zimowo - wiosennym tego roku. I tak, w programie festiwalu znajdą się m.in.: "Party" - brytyjska komedia z plejadą gwiazd, "Dusza i ciało" - węgierski obraz, który podbił serca publiczności oraz krytyków na całym świecie, a teraz walczy o statuetkę Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy kryminał "Morderstwo w hotelu Hilton"

Więcej informacji na stronach:
www.wiosnafilmow.pl
www.facebook.com/wiosnafilmow