CHEVALIER

Reżyseria: Athina Rachel Tsangari
Scenariusz: Efthymis Filippou, Athina Rachel Tsangari
Obsada: Sakis Rouvas, Vangelis Mourikis, Panos Koronis, Efthymis Papadimitriou
Zdjęcia: Christos Karamanis
Producenci: GRECJA
 
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 99 min
Tytuł oryginalny: Chevalier
 

 

"Wspaniale sfilmowany niemal wyłącznie w obrębie łodzi, co czyni go dziełem na miarę „Noża w wodzie” Polańskiego"indieWIRE

 

Kolejna oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów. 

Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani, by dokonać naprawy. Kiedy reperacja trwa, wędkarze zabijają czas, grając w "Chevalier", grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. I jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry...

„Chevalier” to film zbliżony klimatem do dzieł przyjaciela i wielokrotnego współpracownika reżyserki, Giorgiosa Lanthimosa, autora „Kła”, „Alp” i pokazywanego niedawno w polskich kinach „Lobstera”.

BIOGRAM REŻYSERKI:

Athina Rachel Tsangari
przyszła na świat 2 kwietnia 1966 roku w Atenach. Studiowała literaturę na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, performance w nowojorskiej Tisch School of the Arts i reżyserię na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Jej pierwszym doświadczeniem w pracy przy filmie była epizodyczna rola... kuzynki z Grecji w „Slackerze” (1991) Richarda Linklatera, kolegi ze studiów. W 1995 roku stworzyła Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Cinematexas”, przy którym objęła funkcję dyrektor artystycznej. Jej pierwszy film fabularny „The Slow Business of Going” (2000), miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach i zdobył nagrodę na Festiwalu Kina Niezależnego w Nowym Jorku. Drugi film, „Attenberg” (2010), oficjalny kandydat Grecji do Oscara, brał udział w konkursie głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie zdobył dwie statuetki. Był też nominowany jako najlepszy debiut na Camerimage 2011, a na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w tym samym roku otrzymał Grand Prix. Tsangari jest również producentką – to jej firmie Haos Film zawdzięczamy „Kła” i „Alpy” Lanthimosa; współprodukowała także „Przed północą” (2013) Linklatera, gdzie ponownie pokazała się w epizodzie.

Filmografia:

2015 Chevalier
2014 Prawdziwa historia rodu Borgiów (TV)
2013 Venice 70: Future Reloaded (dok.)
2012 The Capsule (kr.m.)
2010 Attenberg
2000 The Slow Business of Going
1996 Plant #1 (kr.m.)
1995 Fit #2 (kr.m.)
1994 Fit (kr.m.)
1993 On Infection (kr.m.)