Jesień we Francji

Reżyseria: Mahamat-Saleh Haroun
Scenariusz: Mahamat-Saleh Haroun
Obsada: Eriq Ebouaney, Sandrine Bonaire, Aalayna Lys
Zdjęcia: Mathieu Giombini
Muzyka: Wasis Diop
Producenci: Francja
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 100 min
Tytuł oryginalny: Une saison en France
 

"Ponadczasowy portret życia rozbitego wojną i migracją, osadzony w kontekście trwającego kryzysu uchodźczego w Europie." 
Variety

Nowy dramat wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film „Krzyczący mężczyzna”.

"Jesień we Francji" to nie tylko zdecydowany i ważny głos w palącym temacie uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczucia dwojga ludzi z wymogami biurokracji.


W KINACH OD 21 WRZEŚNIA 2018

Bohaterem filmu jest Abbas Mahadjir, nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowej Afryki, który wraz z dwójką dzieci opuszcza swój rozdarty wojną kraj i przenosi się do Francji. Na miejscu Abbas składa wniosek o azyl polityczny, po czym znajduje pracę w markecie spożywczym. W międzyczasie poznaje Francuzkę, Carole Blaszak, która się w nim zakochuje i oferuje dach jemu i jego rodzinie. 


Jaki los czeka Carole i Abbasa? Czy ucieczka z piekła bezdusznej wojny do piekła bezdusznych przepisów i urzędów zakończy tułaczkę?

W rolach głównych występują znakomici francuscy aktorzy: Eriq Ebouaney, ceniony również w Hollywood („Królestwo niebieskie”, „Hitman”, „72 godziny”), oraz Sandrine Bonnaire, dwukrotna laureatka Cezara, zdobywczyni nagród na festiwalach w Cannes i Wenecji.

NAGRODY I FESTIWALE:

2017 –Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze (konkurs główny)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Groningen
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
2018 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy AFI Fest w Los Angeles
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto

BIOGRAM REŻERA:
Mahamat-Saleh Haroun– urodził się w 1961 roku w Ndżamenie, stolicy Czadu. Od 1982 roku mieszka we Francji. W roku 1999 debiutował w pełnym metrażu głośnym dokumentem „Bye Bye Africa”, który przyniósł mu dwie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na poły autobiograficzny, nakręcony w 2002 roku w rodzinnym mieście Harouna, fabularny „Nasz ojciec” otrzymał z kolei cztery statuetki na Panafrykańskim Festiwalu Filmu i Telewizji w Wagadugu. Trzeci film reżysera, „Susza” (2006) zdobył Nagrodę Specjalną w Wenecji, a kolejne dzieło kinowe, „Krzyczący mężczyzna” (2010) otrzymał Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, czyniący tym samym Harouna pierwszym czadyjskim reżyserem wyróżnionym w Konkursie Głównym canneńskiej imprezy. Rok później reżyser sam został członkiem Jury Konkursu Głównego, a na lazurowe wybrzeże powracał jeszcze kilkakrotnie – w 2013 roku jego film „Grigris” prezentowany był w konkursie głównym, zaś rok później reżyser wszedł w skład Jury sekcji studenckiej Cinéfondation oraz sekcji filmów krótkometrażowych.


  

 
Materiały Prasowe: