SUBTELNOŚĆ

Reżyseria: Christian Vincent
Scenariusz: Christian Vincent
Obsada: Fabrice Luchini, Sidse Babett Knudsen, Eva Lallier
Zdjęcia: Laurent Dailland
Muzyka: Claire Denamur
Producenci: Matthieu Tarot, Sidonie Dumas
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 98 min.
Tytuł oryginalny: L'hermine
 

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz zdobywca Cezara 2016 najnowszy film mistrza francuskiego kina, spadkobiercy Érica Rohmera.

Michel Racine (Fabrice Luchini) jest sędzią. Właśnie orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym.

Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Dittę (Sidse Babett Knudsen), z którą kiedyś spotykał się. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele zdążyło się zmienić. Ditte ma kilkuletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu.

Spotkanie tych dwojga staje się dla reżysera pretekstem do przypomnienia, że stara miłość nie rdzewieje. A także do zwrócenia uwagi, że ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Bo pod wpływem nawrotu uczucia oboje na sprawę będą patrzeć inaczej. Dramat sądowy przejmująco łączy się tutaj z historią miłosną. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów sprawiedliwa?

NAGRODY I FESTIWALE:

2016 - Cezary, odpowiednik francuskich Oscarów – nominacja w kategorii najlepszy aktor (Fabrice Luchini) oraz nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Sidse Babett Knudsen)

2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, konkurs główny – nagroda za najlepszy scenariusz oraz Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Fabrice Luchini)

2015 – Sarlat Film Festival
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan
2015 – Namur International French-Language Film Festival
2015 – Hong Kong French Cinepanorama
2015 – Rendez-vous with French Cinema in Paris