W czterech ścianach życia

Reżyseria: Philippe Van Leeuw
Scenariusz: Philippe Van Leeuw
Obsada: Hiam Abbass Oum, Diamand Bou Abboud, Juliette Navis
Zdjęcia: Virginie Surdej
Muzyka: Jean-Luc Fafchamps
Producenci: Belgia
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 85 min
Tytuł oryginalny: Insyriated
 


Sensacja 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale i zdobywca nagrody publiczności w sekcji Panorama. Ważny i potrzebny dramat o wojnie domowej w Syrii, wymieniany jednym tchem z głośnym dokumentem „Ostatni w Aleppo”.

W KINACH OD 16 MARCA 2018

W roli głównej występuje wybitna aktorka izraelska Hiam Abbass, której międzynarodowy rozgłos zapewniły role w takich filmach jak „Spotkanie” Toma McCarthy’ego, „Monachium” Stevena Spielberga czy „Exodus: Bogowie i królowie” Ridleya Scotta. W 2017 Hiam Abbass można było oglądać w superprodukcji, „Blade Runner 2049” Denisa Villeneuve’a.

Bohaterką filmu jest matka trojga dzieci, uwięziona wraz z rodziną w budynku w Damaszku znajdującym się pod stałą obserwacją snajpera.

Zamknięci w klaustrofobicznej przestrzeni niczym w bunkrze, bohaterowie nie mogą opuszczać mieszkania za dnia ani w nocy. Ryzykują nawet wtedy, gdy podchodzą do okien lub głośno rozmawiają. Jak zdobyć jedzenie? Jak przeżyć kolejną dobę? To nie jest wyjątkowa sytuacja, to syryjska codzienność...

NAGRODY I FESTIWALE: 
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie „Berlinale” – Nagroda Publiczności, nagroda Europa Cinemas Label
2018 – Nagrody Lumiere, przyznawane przez zagranicznych dziennikarzy pracujących we Francji (odpowiednik amerykańskich Złotych Globów) – najlepsza aktora Hiam Abbass (nominacja), najlepszy film francuskojęzyczny (nominacja)
2017 – CPH PIX Festiwal Filmowy w Kopenhadze – Nagroda Publiczności (zwycięzca)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Seattle – nagroda Golden Space Needle (3. miejsce)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tajpei – Międzynarodowy konkurs nowych talentów (nominacja dla Philippa Van Leeuwa)
2017 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze – najlepsza aktora (Srebrna Piramida) konkurs główny
2017 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie – konkurs główny 


BIOGRAM REŻYSERA: 
Philippe Van Leeuw – przyszedł na świat w 1954 roku w Brukseli. Ukończył kurs operatorski w szkole teatralno-filmowej INSAS w brukselskiej gminie Ixelles. Następnie studiował w Amerykańskim Instytucie Filmowym w Los Angeles. Po powrocie do Belgii pracował jako operator w branży reklamowej. Tak poznał Bruna Dumonta, z którym zrealizował wiele projektów dla firm i instytucji, by w końcu przypieczętować współpracę zdjęciami do debiutanckiego obrazu Dumonta, „Życia Jezusa” (1997). W 2009 roku Van Leeuw napisał scenariusz i stanął samodzielnie za kamerą dramatu psychologicznego „Le jour où Dieu est parti en voyage” opowiadającego o ludobójstwie w Rwandzie z perspektywy młodej kobiety. Film zebrał bardzo pozytywne recenzje oraz nagrody na festiwalach w Bratysławie, Stambule    i Salonikach. Drugie dzieło Van Leeuwa, „W czterech ścianach życia”, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zdobyło Nagrodę Publiczności i nagrodę europejskiej sieci kinowej Europa Cinemas Label.


Filmografia:
2017 W czterech ścianach życia / Insyriated
2009 Le jour où Dieu est parti en voyage

 

 
Materiały Prasowe: