Żegnaj, mój synu

Reżyseria: Wang Xiaoshuai
Scenariusz: Wang Xiaoshuai, Mei Ah
Obsada: Wang Jingchun, Yong Mei, Qi Xi
Zdjęcia: Kim Hyun-seok
Muzyka: Dong Yingda
Producenci: Chiny
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 180 minut
Tytuł oryginalny: Di jiu tian chang
 

Rodzinna saga rozgrywająca się na przestrzeni trzech dekad chińskiej transformacji to nowy film jednego z najważniejszych chińskich reżyserów, Wanga Xiaoshuai. Ozdobą filmu są znakomite role, za które Yong Mei oraz Wang Jingchun odebrali w Berlinie Srebrne Niedźwiedzie. 

Film zdobył ponad 20 nagród oraz 40 nominacji na światowych festiwalach filmowych.


PREMIERA KINOWA 26 CZERWCA 2020


Obejmująca trzy dekady rodzinna saga, której tłem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. Pod płaszczykiem epickiego kina Wang Xiaoshuei, czołowy twórca szóstej generacji chińskich reżyserów, opowiada o bolesnej stracie, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania.

Główni bohaterowie Yaojun i Liyun byli niegdyś szczęśliwym małżeństwem. Ich los naznaczony został z chwilą, gdy w tragicznym wypadku śmierć poniósł ukochany syn pary. To wydarzenie odcisnęło się piętnem na całym ich dalszym życiu, którego celem od tej pory stało się znalezienie ukojenia. Dramatyczne skutki „polityki jednego dziecka” oraz skomplikowane relacje rodzinne opowiedziane są subtelnie i z głęboką wrażliwością.

Posługując się historią jednostek, chiński reżyser krytycznym okiem spogląda na transformację, jaką na przestrzeni trzech dekad przeszło Państwo Środka. Od rewolucji kulturalnej do agresywnego kapitalizmu dnia dzisiejszego. 

NAGRODY I FESTIWALE:
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki (Yong Mei),Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (Wang Jingchun)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Publiczności
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2019 - Asia Pacific Screen Awards - nominacje: najlepszy film, scenariusz, aktor, aktorka, reżyseria, zdjęcia
2019 - China Film Critics Association Awards - nagroda: Top 10 Films
2019 – Chinise Film Media Awards – nagroda: najlepszy aktor (Wang Jingchun), nominacje: najlepsza aktorka (Yong Mei)
2019 – Golden Rooster Awards – nagrody: najlepszy aktor (Wang Jingchun), najlepsza aktorka (Yong Mei), najlepszy scenariusz, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyserem
2019 – Hamilton Behind the Camera Awards – nagroda za najlepszy scenariusz
2019 – IQIYI TV and Movie Awards – nagroda dla najlepszego aktora (Wang Jingchun)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku – konkurs główny, nagroda za najlepsze zdjęcia
2019 – Shanghai Film Critics Awards - nagroda: Top 10 Films
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – konkurs główny

BIOGRAM REŻYSERA:
Wang Xiaoshuai– uchodzi za jednego z pionierów niezależnego kina w Chinach w latach 90. To również jeden z niewielu artystów, którzy pozostają wierni swojej sztuce, przeciwstawiając się zalewającej rodzimą branżę filmową komercjalizacji. Za sprawą wyrazistego stylu, głębokiej troski o kondycję ludzkości oraz sumienności w byciu niezależnym reżyserem filmy Wanga Xiaoshuai aż cztery razy prezentowane były na festiwalu w Cannes (dwa razy w konkursie głównym, dwa w sekcji Un Certain Regard), dwa razy na Berlinale, a także w Wenecji i San Sebastian. Za swoje osiągnięcia artystyczne uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury i środków przekazu. Jego reżyserski debiut, film „Days”, jest częścią kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wang Xiaoshuai jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale (za film „Rower z Pekinu” – 2001), Nagrody Jury w Cannes (za „Szanghajskie sny” – 2005) oraz kolejnego Srebrnego Niedźwiedzia, za najlepszy scenariusz (za „W miłości cała nadzieja” – 2008). Jego ostatnie filmy, „Red Amnesia” oraz „Żegnaj, mój synu”, podejmują problem relacji przeszłości z teraźniejszością.   

 
Materiały Prasowe: