Złe baśnie

Reżyseria: Damiano i Fabio D’Innocenzo
Scenariusz: Damiano i Fabio D’Innocenzo
Obsada: Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Lino Musella, Gabriel Montesi
Zdjęcia: Paolo Carnera
Producenci: Włochy, Szwajcaria
 
Gatunek: Dramat psychologiczny
Rok produkcji: 2020
Czas trwania: 98 min
Tytuł oryginalny: Favolacce
 

Baśnie Damiano i Fabio  d'Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm... Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu.

"Złe baśnie" zostały docenione na wielu światowych festiwalach. Film zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenarisuz na Festiwalu w Berlinie, był nominowany również za scenariusz do Europejskich Nagród Filmowych. Ma na swoim koncie także wiele innych nagród. 

W KINACH OD 10 WRZEŚNIA 2021


Akcja filmu rozgrywa się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni...

Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. Oryginalny tytuł „Favolacce” jest połączeniem włoskich słów „favole” – opowieść oraz „parolacce” – przekleństwo. 

NAGRODY I FESTIWALE: 
2021 - Nagrody David di Donatello - nagroda za najlepszy montaż, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza scenografia, najlepsza muzyka
2021 - FEST Międzynarodowy Festiwal Filmowy - nagroda za najlepszy scenariusz
2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacja: najlepszy scenariusz (Damiano i Fabio D’Innocenzo)
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź za najlepszy Scenariusz
2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne Taśmy) – nagrody: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy producent, nagroda specjalna Premio Graziella Bonacchi dla Barbary Chichiarelli, nominacje: najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Barbara Chichiarelli)
2020 – Nagrody Globo d’Oro, Włochy - nagrody: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz
2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach – konkurs główny
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli – konkurs główny, Nagroda Jury
2020 – Festiwal Filmowy w El Gounie, Egipt – nagrody: Silver Star dla najlepszego filmu fabularnego
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo, Brazylia – Konkurs Nowych Reżyserów
2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – konkurs główny
2020 – Golden Ciak Award (nagrody magazynu filmowego Ciak) – nagrody: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsze kostiumy

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ:

 

 

 
Materiały Prasowe: