Synonimy

Reżyseria: Nadav Lapid
Scenariusz: Nadav Lapid, Haim Lapid
Obsada: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte
Zdjęcia: Shai Goldman
Producenci: Francja, Izrael, Niemcy
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 123 min
Tytuł oryginalny: Synonyms
 

Laureat Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie to jednocześnie najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida.

W KINACH OD 11 PAŹDZIERNIKA 2019

Film opowiada historię młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, który chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić.

Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.  

Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i narodzić się na nowo. „Synonimy”to angażująca, z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka.  

BIOGRAM REŻYSERA:
Nadav Lapid – urodził się w 1975 roku w Tel Awiwie. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz literaturę w Paryżu. W 2006 roku ukończył Sam Spiegel Film School w Jerozolimie. Początkowo pracował jako operator przy filmach dokumentalnych. W 2001 roku opublikował powieść „Continua Bailando”. Jako reżyser zadebiutował w 2003 roku pracą przy zbiorowym filmie krótkometrażowym „Proyect Gvul”. Dwa lata później samodzielnie zrealizował krótki metraż „Kvish”. Jego średniometrażowa fabuła z 2006 roku „Ha-Chavera Shell Emile” pokazywana była na wielu festiwalach,m.in. w Cannes, Jerozolimie i Montpellier. W 2011 roku zrealizował swój debiutancki pełny metraż – film „Policjant”, który został nagrodzony w Locarno (Nagroda Specjalna Jury) i Jerozolimie (Najlepszy scenariusz). Był też nominowany do izraelskich nagród filmowych aż w siedmiu kategoriach. W 2014 roku powstała „Przedszkolanka” (nagrody w Buenos Aires, Jerozolimie i Sewilli), która właśnie doczekała się hollywoodzkiego remake’u. Pełne metraże Lapid przeplata krótkimi. W 2019 roku zrealizował swój najbardziej osobisty film „Synonimy”, który został  nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.  

Filmografia:
2019 Synonimy
2016 The Diary of a Wedding Photographer (kr.m.)
2015 Lama (kr.m.)
2014 Przedszkolanka / The Kindergarten Teacher
2013 Footsteps in Jerusalem (dok., film zbiorowy)
2011 Policjant / Policeman
2006 Ha-Chavera Shell Emile (kr.m.)
2005 Kvish(kr.m.)
2003 Proyect Gvul (kr.m., film zbiorowy)

WSPÓŁFINANSOWANIE:
 

 

 

 


 

 
Materiały Prasowe: