OSCARY 2019: "Komunia", "Płomienie" oraz "Granica" na shortliście

Data publikacji: 18.12.2018
W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu Akademia Filmowa ogłosiła shortlisty do Oscarów w dziewięciu kategoriach. Trzy filmy Aurora Films znalazły się również wśród kandydatów do nominacji. W kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny znalazły się "Płomienie", "Komunia" ma szansę na nominację w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, a "Granica" za Najlepszą Charakteryzację. Nominacje do 91. Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia.
Akademia Filmowa ogłosiła shortlisty w dziewięciu kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, dokument pełnometrażowy, dokument krótkometrażowy, charakteryzacja, film krótkometrażowy, krótkometrażowa animacja, efekty specjalne, piosenka i ścieżka dźwiękowa.

W kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny "Płomienie" walczą o nominację z ośmioma filmami, m.in. z meksykańską "Romą", kazachską "Ajką" czy duńskim thrillerem "Winni". Koreańskie "Płomienie" wejdą do kin jeszcze w tym roku, premiera zaplanowana jest na 28 grudnia. 

"Komunia" znalazła się na liście wśród 15 innych filmów dokumentalnych. W tej kategorii było aż 166 kandydatów. "Komunia" to debiut reżyserski Anny Zameckiej, który zbiera nagrody na festiwalach całego świata. W sierpniu 2016 r. film otrzymał nagrodę Tygodnia Krytyki w Locarno. W ciągu ponad dwóch lat dokument był nagradzany na festiwalach w Polsce i Europie, zdobył m.in. Orła dla najlepszego dokumentu, a rok temu Europejską Nagrodę Filmową dla filmu dokumentalnego. 

W kategorii Najlepsza Charakteryzacja na shortliście znalazł się szwedzki obraz "Granica", który polscy widzowie będą mogli zobaczyć już od 22 lutego w kinach. „Granica” to jeden z najbardziej niezwykłych thrillerów ostatnich lat, oparty na opowiadaniu Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki „Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”. 

Wszystkich nominowanych poznamy 22 stycznia. Ceremonia wręczenia nagrod odbędzie się 24 lutego 2019.