"Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" zwycięzcą 13. All About Freedom Festival

Data publikacji: 20.10.2019
W sobotę, 19 października, ogłoszono zwycięzcę tegorocznej edycji festiwalu All About Freedom. Za najlepszy film uznano komediodramat "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia", w reżyserii Teony Strugar Mitevskiej z Macedonii. Aurora wprowadza obraz do kin już 25 października.

Festiwal odbył się już po raz trzynasty. W dniach 11 – 19 października w Europejskim Centrum Solidarności widzowie mogli zobaczyć kilkanaście filmów, których motywem jest wolność. Za pomocą sztuki filmowej można było zobaczyć z jakimi wyzwaniami mierzymy się dzisiaj jako ludzkość.

Festiwal wygrał film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia". Obraz inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele. Obraz został już wcześniej dostrzeżony na światowych festiwalach. Zdobył m.in. Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowców na ostatnim festiwalu Berlinale. 

Akcja "Petrunii" rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii. 

Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.

Aurora Films wprowadza film do kin już 25 października.