SZCZĘŚLIWY LAZZARO z nagrodą główną na MFF w Chicago

Data publikacji: 22.10.2018
Wczoraj wieczorem odbyła się Gala wręczenia nagród 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago. Nagroda główna - Złoty Hugo - powędrowała do włoskiego filmu "Szczęśliwy Lazzaro", który został nagrodzony za wyjątkowo poetycki język filmowy.
To już kolejna nagroda dla tego niezwykłego filmu. Do tej pory "Szczęśliwy Lazzaro" otrzymał między innymi nagrodę za najlepszy scenariusz na MFF w Cannes oraz nagrody główne na festiwalach w Jerozolimie czy Sitges. 

Twórczynią filmu jest jedna z najlepszych włoskich reżyserek Alice Rohrwacher, znana w Polsce między innymi z głośnego filmu "Cuda", który w 2014 roku zdobył w Cannes Złotą Palmę. 

"Szczęśliwy Lazzaro" to oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego koncentrująca się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni.

Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie.

Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta...

Widzowie będą mogli zobaczyć film w kinach już 8 marca 2019 roku.