Antologia duchów miasta

Reżyseria: Denis Côté
Scenariusz: Denis Côté
Obsada: Robert Naylor, Josée Deschênes, Jean-Michel Anctil
Producenci: Kanada
 
Gatunek: kino grozy
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 96 min
Tytuł oryginalny: Répertoire des villes disparues
 
Oryginalny i mroczny przebój tegorocznego Berlinale to nowa produkcja czołowego eksperymentatora współczesnego kina Denisa Côté. Jego nowy film jest klimatyczną, pełną wieloznaczności opowieścią zawieszoną między kinem grozy a minimalistycznym dramatem.

Tajemnice pozostają tu tajemnicami, ale wartością tego filmu wcale nie jest znalezienie odpowiedzi, a przekonanie się, dokąd pytania mogą nas zaprowadzić - Variety

W KINACH OD 16 SIERPNIA 2019 ROKU

Akcja nowego filmu czołowego kanadyjskiego reżysera Denisa Côté rozgrywa się w niewielkim Irénée-les-Neiges, którego populacja liczy ledwie 215 osób. Kiedy w wypadku samochodowym śmierć ponosi Simon Dubé wyizolowane miasteczko stopniowo ogarnia psychoza.  

Oszołomieni mieszkańcy nie chcą rozmawiać o okolicznościach tragedii. Zamiast odpowiedzi pojawiają się kolejne pytania, związane z nakładającymi się na siebie historiami, jak na antologię przystało.

Dla pogrążonej w żałobie rodziny, podobnie jak dla innych mieszkańców kolejne dni zaczynają się ciągnąć bez końca, a czas przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Mikrospołeczność zaczyna pogrążać się w marazmie, podsycanym dodatkowo przez niepokojącą i tajemniczą obecność czegoś, co trudno racjonalnie wytłumaczyć.  

Denis Côté po raz kolejny udowadnia, że kino to dla niego przestrzeń do eksperymentów. W swoim nowym filmie miesza elementy charakterystyczne dla kina grozy z minimalistycznym dramatem. Wyjątkową atmosferę potęguje fakt, że „Antologia duchów miasta” nakręcona została na taśmie 16 mm.  

BIOGRAM REŻYSERA:
Denis Côté – urodził się w 1973 roku w Nowym Brunszwiku w Kanadzie. Przez kilka lat pracował jako dziennikarz i krytyk filmowy. Autor wielu filmów eksperymentalnych, które pokazywane były na festiwalach na cały świecie. W 2005 roku za „Les états nordiques” uhonorowany został na festiwalu w Locarno. Duże uznanie przyniosły mu kolejne produkcje, m.in. „Curling” czy „Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia”. Obecnie postrzegany jest jako jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych kanadyjskich reżyserów.  

FILMOGRAFIA:
2019 Antologia duchów miasta / Répertoire des villes disparues
2017 Gładka skóra / Ta peau si lisse (dok.)
2016 Boris bez Béatrice / Boris sans Béatric
2015 May We Sleep Soundly (kr.m.)
2014 Radość ludzkiego pragnienia / Que ta joie demeure (dok.)
2013 Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia / Vic + Flo ont vu un ours
2012 Bestiaire (dok.)
2010 Curling
2010 Les lignes ennemies (kr.m.)
2009 Wraki / Carcasses (dok.)
2008 Ona chce chaosu / Elle veut le chaos
2007 Nos vies privées
2005 Les états nordiques

 

 
Materiały Prasowe: