Dobra żona

Reżyseria: Mirjana Karanović
Scenariusz: Mirjana Karanović, Stevan Filipović, Darko Lungulov
Obsada: Mirjana Karanović, Boris Isaković, Jasna Djuricić
Zdjęcia: Erol Zubčević
Producenci: Serbia
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 90 min
Tytuł oryginalny: Dobra žena
 

Aktorka znana z takich filmów, jak „Underground”, „Grbavica”, „Życie jest cudem” czy „Jagoda w supermarkecie”, debiutuje po drugiej strony kamery dramatem na bazie własnego scenariusza.

                              W KINACH OD 11 LISTOPADA 2016

Jedna z najbardziej niezwykłych ról w karierze Karanović

Eye For Film


Akcja filmu toczy się w powojennej Serbii. Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat. Bohaterka, dowiaduje się w krótkim czasie kilku nieprzyjemnych rzeczy o sobie samej i swoim mężu.

Rutynowe badania wykazują, że ma guza piersi, dodatkowo pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób. Przykładna gospodyni domowa i kochająca żona, musi zmierzyć się teraz z realiami otaczającego ją świata i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań.

Fantastyczna gra aktorska zarówno głównej bohaterki, jak i wcielającego się w rolę Vlada - Borisa Isakovica, sprawił że ten doskonale dobrany duet, stworzył prawdziwe sceny, pełne intymności i sprzecznych uczuć kobiety do mężczyzny. Z politycznym kontekstem w tle, to doskonała metafora walki o własne życie i zdrowie oraz prawa człowieka.

NAGRODY I FESTIWALE: 
2016 - Najlepszy Film z Europy Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cleveland
2016 – Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Warszawie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sundance, konkurs główny
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu, najlepszy debiut (nominacja)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy FEST w Belgradzie, najlepszy film krajowy i najlepsza aktorka – Mirjana
Karanović
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie
2016 - Motovun Film Festival, nagroda FIPRESCI dla Mirjana Karanović
2016 – MFF w Puli, Złota Arena za produkcję

BIOGRAM REŻYSERKI:
Mirjana Karanović – przyszła na świat 28 stycznia 1957 roku w Belgradzie. Jest najpopularniejszą serbską aktorką. Ma na koncie ponad 80 ról w kinie i telewizji. Grała w najważniejszych filmach kręconych w ostatnich czterech dekadach w krajach byłej Jugosławii. Światowy rozgłos przyniosła jej rola matki w dramacie „Ojciec w podróży służbowej” (1985) Emira Kusturicy, z którym spotkała się jeszcze m.in. na planie słynnego „Undegroundu” (1995). W „Grbavicy” (2006) Jasmili Žbanić sportretowała ofiarę wojny w Bośni i Hercegowinie. Za tę przejmującą kreację otrzymała kilka nagród na światowych festiwalach. „Dobra żona” jest jej debiutem reżyserskim - późnym, niemniej ciepło przyjętym przez publiczność i krytykę w Europie i za oceanem.

Filmografia:
2016 Dobra żona / Dobra žena