Droga Aszera

Reżyseria: Matan Yair
Scenariusz: Matan Yair
Obsada: Asher Lax, Ami Smolartchik, Jacob Cohen
Zdjęcia: Bartosz Bieniek
Muzyka: Yishai Adar
Producenci: Izrael, Polska
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 93 min
Tytuł oryginalny: Pigumim
 


Prezentowana w sekcji ACID 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza i w reżyserii Matana Yaira oraz ze zdjęciami Bartosza Bieńka.

Film zdobył 3 nagrody na MFF w Jerozolimie oraz nagrodę Izraelskiej Akademii Filmowej za najlepszą męską rolę drugoplanową dla Amiego Smolartchika.


W KINACH OD 17 LISTOPADA 2017

Fabuła koncentruje się wokół 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura od zawsze przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec chłopaka widzi w synu przede wszystkim spadkobiercę, któremu powierzy rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań.

Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia...

Dużym atutem filmu jest znakomita gra aktorska, ze szczególnym wskazaniem naturszczyka Aszera Laxa - studenta Matana Yaira, reżysera filmu.

Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach nowego programu wspierającego powstawanie międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych.

NAGRODY I FESTIWALE: 
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – sekcja ACID
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie – najlepszy film, najlepszy aktor (Asher Lax), najlepsze zdjęcia (wyróżnienie dla Bartosza Bieńka)
2017 - Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, odpowiedniki Oscarów – nagroda za najlepszą męską rolę drugoplanową dla Amiego Smolartchika oraz 7 nominacji: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepszy montaż, casting
2017 - 42. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2017 - Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej - Kamera Dawida (nagroda główna)
2017 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Filadelfii
2017 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurychu
2017 - Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty 


SYLWETKA REŻYSERA:
Matan Yair – urodził się w 1954 roku. Jest reżyserem, pisarzem oraz nauczycielem historii      i literatury w liceum. Ukończył kurs scenopisarski w Szkole Filmowo-Telewizyjnej im. Sama Spiegela w Jerozolimie, a także studium reżyserskie na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Wszystkie dotychczasowe dzieła, zarówno filmowe, jak i literackie, Yair opiera na własnej biografii. Dokument „It is Written in Your ID that I Am Your Father” (2008), opowiadający o relacjach artysty z ojcem Mordechajem, znalazł się w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie. Dramat telewizyjny „Unseen” (2015) opowiadał o doświadczeniach Matana jako wykładowcy w klasie dla dzieci odrzuconych przez regularny system szkolny. W 2009 roku opublikował pierwszą powieść, utrzymaną w konwencji pamiętnika nastolatka opisującego burzliwy okres dorastania. Książka została uznana za przełomową i nagrodzona przez Bibliotekę Narodową Izraela. Pierwszy kinowy film Yaira, polsko-izraelski „Droga Aszera”, zakwalifikował się do sekcji ACID 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Filmografia:
2017 Droga Aszera/ Scaffolding
2015 Unseen (tv)
2011 Winter Clothes (kr.m.)
2008 It is Written in Your ID that I Am Your Father /Katuv Lecha Bateudat Zehut She'any Aba Shelcha (dok.)

 

 

 
Materiały Prasowe: