GRA POZORÓW

Reżyseria: Vallo Toomla
Scenariusz: Andris Feldmanis, Livia Ulman
Obsada: Mirtel Pohla, Priit Võigemast, Mari Abel, Andres Lepik
Zdjęcia: Erik Põllumaa
Muzyka: Karlis Auzans
Producenci: Estonia, Łotwa, Litwa
 
Gatunek: Thriller
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 102 min
Tytuł oryginalny: Teesklejad
 

Znakomity debiut reżyserski Vallo Toomla, porównywany z „Funny Games” Michaela Hanekego i „Borgmanem” Alexa van Warmerdama.

W KINACH OD 2 CZERWCA 2017

Stylowy i mrożący krew w żyłach thriller z magnetyzującą Mirtel Pohlą, która przypomina wypadkową Cameron Diaz i Jessiki Chastain.

The Hollywood Reporter

 

Aby naprawić swój związek, Anna i Juhan wyjeżdżają do szklanej willi nad morzem, wynajętej im przez świetnie sytuowanych znajomych. Na miejscu bohaterowie są świadkami wypadku na skalistym wybrzeżu. Udzielają pomocy i schronienia rannej kobiecie oraz jej mężowi. Szybko się okazuje, że obie pary mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Goście sądzą, że dom należy do Anny i Juhana, a oni nie wyprowadzają ich z błędu. Wchodzą w nowe role i rozpoczynają z obcymi grę prowadzącą do destrukcji...

FESTIWALE I NAGRODY:
2017 – Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Warszawie
2017 – Kino Pavasaris – Międzynarodowy Festiwal Filmowy na Litwie
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bengaluru
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Angers
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rydze
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian

BIOGRAM REŻYSERA: 
Vallo Toomla – przyszedł na świat w 1983 roku w Estonii. Studiował teologię na Uniwersytecie w Tartu oraz reżyserię w Bałtyckiej Szkole Filmu i Mediów w Tallinnie. Jeszcze w czasie studiów nakręcił kilka docenionych przez branżę krótkometrażówek. W 2014 roku asystował Marttiemu Heldemu przy realizacji głośnego dramatu historycznego, dystrybuowanego przez Aurora Films „Na skrzyżowaniu wichrów”. Entuzjastycznie przyjęty przez krytyków z całego świata thriller psychologiczny „Gra pozorów” jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim 33-letniego Estończyka.

Filmografia:
2016 Gra pozorów / Teesklejad
2013 Limonaadilugu (kr.m.)
2010 Protsess (kr.m.)