Opowieść o trzech siostrach

Reżyseria: Emin Alper
Scenariusz: Emin Alper
Obsada: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir
Zdjęcia: Emre Erkmen
Muzyka: Giorgos Papaioannou, Nikos Papaioannou
Producenci: Turcja, Niemcy, Holandia, Grecja
 
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 107 min
Tytuł oryginalny: Kiz Kardeşler
 
"Opowieść o trzech siostrach" to historia łącząca w sobie elementy baśni i realizmu, poruszająca tematy społecznej nierówności, tradycji oraz instytucji rodziny.

Film rozgrywa się w oszałamiających plenerach tureckiej Anatolii. 

W KINACH OD 30 SIERPNIA 2019 

Akcja nowego filmu jednego z najciekawszych aktualnie tureckich reżyserów Emina Alpera rozgrywa się w niewielkiej wiosce w środkowej Anatolii. Zgodnie z lokalną tradycją zwaną „besleme” każda z trzech tytułowych córek w nadziei na lepsze życie „zaadoptowana” zostaje przez zamożniejsze rodziny, stając się dla nich kimś w rodzaju służącej.

Z uwagi na nieprzewidziane okoliczności Reyhan, Haava oraz Nurhan muszą jednak wrócić w rodzinne strony pod opiekę sędziwego ojca. Kiedy okazuje się, że ta pierwsza jest w ciąży, Şevket aranżuje szybki ślub z pasterzem z wioski. Havva zmuszona zostaje do powrotu po śmierci jej przybranego brata. Nurhan z kolei odwozi jej  drugi „ojciec”, wyraźnie rozczarowany postawą dziewczyny. To pierwszy moment od lat, kiedy siostry ponownie się spotykają.

Dynamika skomplikowanych rodzinnych relacji, kobieca i męska perspektywa, społeczne nierówności, wreszcie potęga oraz surowe piękno otaczającej natury to tematy, które wybrzmiewają u Alpera wyjątkowo wyraźnie.  

BIOGRAM REŻYSERA:
Emin Alper– urodził się w 1974 roku w Ermeneku. Studiował ekonomię i historię na Uniwersytecie w Stambule. Zdobył doktorat ze współczesnej historii Turcji. Jego debiutancki film „Za wzgórzami” otrzymał wiele laurów na międzynarodowych festiwalach, w tym nagrodę Caligari w sekcji Forum na Berlinale czy miano najlepszego filmu podczas rozdania nagród Asia Pacific. Drugi pełny metraż Alpera – „Blokada” – trafił do konkursu głównego festiwalu w Wenecji, gdzie uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury. Oprócz działalności filmowej Emin Alper jest wykładowcą historii na Uniwersytecie w Stambule.   
Filmografia:
2019 Opowieść o trzech siostrach / A Tale of Three Sisters
2015 Blokada / Frenzy
2012 Za wzgórzami / Beyond the Hill

    

 

 
Materiały Prasowe: