Powrót do Itaki

Reżyseria: Laurent Cantet
Scenariusz: Laurent Cantet, François Crozade, Lucia Lopez Coll, Leonardo Padura
Obsada: Isabel Santos, Jorge Perugorría, Fernando Hechavarria
Zdjęcia: Diego Dussuel
Muzyka: Martin Caraux
Producenci: Laurent Baudens, Didar Domehri, Gaël Nouaille
 
Gatunek: film obyczajowy
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 95 minut
Tytuł oryginalny: Retour a Ithaque
 

Adaptacja powieści mistrza kubańskich kryminałów Leonarda Padury nagrodzona na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, wyreżyserowana przez laureata Złotej Palmy w Cannes Laurenta Canteta.

        

        Główny bohater, cierpiący na niemoc twórczą Amadeo, po szesnastu latach spędzonych na emigracji w Madrycie wraca do ojczystej Kuby. W Hawanie spotyka się z przyjaciółmi, z którymi dokonuje podsumowania dotychczasowego życia.

 

        Tak jak w nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes „Klasie”, reżyser umieszcza swoich bohaterów w zamkniętej przestrzeni. Miejscem ich spotkania jest taras widokowy na symbol kubańskiej stolicy, legendarną promenadę Malecón. Pośród śpiewu, zabawy i śmiechu toczą się dyskusje o rozczarowaniach dorosłością, niespełnionych marzeniach, życiowych sukcesach i porażkach. Wspomnienia wywołują gorycz i radość, które udzielają się widzowi dzięki zróżnicowanym postaciom. W filmowej galerii osobowości znaleźli się, między innymi, Eddy, parweniusz darzący miłością literaturę, Raf, malarz  nadużywający alkoholu, Aldo, niezadowolony z życia inżynier i Tania, okulistka, która ledwie wiąże koniec z końcem.

 

        Osobnym bohaterem filmu jest sama Hawana, przepięknie sfotografowana kamerą Diega Dussuela. Obok niewątpliwej wartości intelektualnej, to właśnie zdjęcia są najczęstszym obiektem pochwał światowej krytyki filmowej.

 
Materiały Prasowe: