Swobodne opadanie

Reżyseria: György Pálfi
Scenariusz: György Pálfi, Zsófia Ruttkay
Obsada: Piroska Molnár, Miklós Benedek, Attila Menszátor-Héresz, Tamás Jordán
Zdjęcia: Gergely Pohárnok
Muzyka: Balázs Barna
Producenci: Francja, Węgry, Korea Południowa
 
Gatunek: dramat, komedia
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 80
Tytuł oryginalny: Szabadesés
 

Zwycięzca trzech nagród na prestiżowym festiwalu filmowym w Karlowych Warach w 2014 roku (w tym dla najlepszego reżysera i nagrody specjalnej jury!).

Jaką chcesz herbatę? Mamy miętową” – mamrocze starsza kobieta do apatycznego męża, z którym mieszka w zagraconym mieszkaniu. Udręczona emerytka ma dość życia u boku mrukliwego czytelnika gazetek z supermarketu. Taszczy więc wózek na zakupy na dach bloku, z którego patrzy na wieczorne niebo nad Budapesztem. Następnie skacze. W miarę jak spada, na mgnienie oka spoglądamy w kolejne okna innych mieszkań. Potem do nich wrócimy.

W filmowym uniwersum nawet samobójstwo nie przychodzi bohaterce łatwo. Niezniechęcona kobieta rusza więc z powrotem na szczyt siedmiopiętrowego budynku, mijając po drodze kolejne mieszkania. Siedem pięter, siedem identycznie zaprojektowanych wnętrz, ale zupełnie inne światy. Siedem sytuacji, siedem różnych historii, które mimo wszystko łączą tysiące powiązań. To jakby absurdalne, trochę tajemnicze obrazy współczesnej rzeczywistości widzianej w krzywym zwierciadle.

Węgierski mistrz groteski powraca filmem, który rozbraja humorem i urzeka wizualną maestrią. Tylko w filmie Pálfiego widz, podglądając wnętrza poszczególnych mieszkań przeciętnego bloku, może napotkać stołującego się z rodziną byka, podejrzliwego staruszka bacznie pilnującego swoich butelek z alkoholem przed żoną, zakochanych pedantów, którzy zawijają w folię wszystko, łącznie z sobą, czy małżeństwo żyjące pod jednym dachem z kochankiem żony. „Swobodne opadanie” to humorystyczna jazda bez trzymanki, której dadzą się porwać nawet największe smutasy!


NAGDODY I FESTIWALE

2015 – Wiosna Filmów

2015 – Festiwal Filmowy w Göteborgu

2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Jameson Dublin

2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Seattle

2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jeonju

2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, najlepszy reżyser György Pálfi, nagroda specjalna jury, nagroda Label Europa Cinemas

2014 – Palic Film Festival

2014 – Nowe Horyzonty

2014 – Festiwal Filmowy w Londynie

2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago

2014 – Taipei Golden Horse Film Festival