Wszyscy albo nikt

Reżyseria: Kheiron
Scenariusz: Kheiron
Obsada: Kheiron, Leïla Bekhti, Gérard Darmon
Zdjęcia: Jean-François Hensgens
Producenci: Francja
 
Gatunek: Komedia
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 102 min
Tytuł oryginalny: Nous trois ou rien
 

Nominowany do Cezara za debiut komediodramat podbił serca publiczności kinowej we Francji (ponad 600.000 widzów) oraz jurorów MFF w Tokio (Nagroda Jury). Debiutujący reżyser Kheiron, popularny francuski komik, opowiada w filmie prawdziwą historię swojego ojca, Hibata.

Hibat, pełen zapału i młodzieńczych ideałów, bierze udział w rewolucji, która obala szacha Iranu. Po wyjściu z więzienia spotyka Fereszte, miłość swojego życia. Jednakże, zamiast oczekiwanej demokracji, w Iranie nastaje islamska dyktatura i zakochani muszą zmagać się z dużo większymi problemami. Wydaje się, że jedynym wyjściem jest ucieczka z kraju.

Czy będzie to jednak dla nich happy end?

Dramatyczne perypetie i historyczne wydarzenia wielkiej wagi, a przy tym groteska i humor. Ironiczne oko reżysera wychwyci wszelkie absurdy dyktatury, tak podobne pod każdą szerokością geograficzną. Wszyscy albo nikt” to film bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach, pozwalający lepiej zrozumieć problemy bliskowschodnich migrantów, porównywany do słynnego „Kurczaka ze śliwkami” Marjane Satrapi.


REŻYSER:

Kheiron – wł. Nouchi Tabib, urodzony 21 listopada 1982 roku w Teheranie, syn Hibata Tabiba, prawnika, cenionego socjologa, europejskiego eksperta ds. przemocy i mediacji. Rodzina Kheirona uciekła z Iranu, kiedy przyszły gwiazdor francuskiej komedii miał zaledwie dwa miesiące. Młody Tabib nie od razu widział się w show-biznesie. Przez cztery lata pracował jako wychowywca trudnej młodzieży, ale kiedy stało się jasne, że nie jest mu pisana kariera społecznika na miarę powszechnie szanowanego ojca, w 2006 roku wstąpił do Jamel Comedy Club. Próbował sił w stand-upie i slamie, rapował. Inspirowali go Jerry Seinfeld, Dace Chappelle, Eddie Izzard i Chris Rock. Popularność przyniósł mu udział w miniserialu „Bref” (2011) autorstwa jego przyjaciela Kyana Khojandiego. W 2013 wystąpił u boku Alaina Chabata w przebojowej komedii „Wieczni chłopcy”. Za debiutancki, oparty na historii własnej rodziny komediodramat „Wszyscy albo nikt” został nominowany do nagrody Cezara.

Filmografia:

  • 2015 Wszyscy albo nikt / Nous trois ou rien