Yona

Reżyseria: Nir Bergman
 
Gatunek: obyczajowy
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 100 minut
Tytuł oryginalny: Yona
 

Zdobywca dwóch izraelskich Oscarów. Wykonana z dbałością o realia epoki śmiała i bezkompromisowa opowieść o bohemie lat 60. XX wieku.


Film przedstawia życie legendarnej poetki izraelskiej, Yony Wallach. 18-letnia Yona rzuca szkołę, aby stać się częścią sceny artystycznej Tel Awiwu pół wieku temu. Zafascynowana nowoczesną poezją takich twórców jak jak Yair Hurvitz czy Meir Wieseltier, musi skonfrontować swoje teksty i wyobrażenia z czytelnikami i uznanymi w tej dziedzinie sztuki kolegami. Sama zaś musi stawić czoła otaczającej jej niełatwej rzeczywistości. Efektem są liczne wizyty w szpitalu psychiatrycznym – z własnej woli i z przepisu lekarza. W końcu udaje jej się uciec z tego zaklętego kręgu, ale "przerwy" w życiu stają się coraz dłuższe…

„Yona” pokazuje zmaskulinizowany świat sztuki z perspektywy buntowniczej, ale wrażliwej dziewczyny, która żeby stać się kobietą i pełnoprawną artystką, musi przejść przez szkołę życia. Otwarcie biseksualna, śmiało wyrażająca swoje poglądy, naruszająca przyjęte normy w poezji rzuca światu wyzwanie. Dziś uważana jest za jedną z najważniejszych literatek, która zmieniła oblicze poezji nie tylko w Izraelu. Yona zapłaciła za ten tytuł wysoką cenę.


NAGRODY I FESTIWALE:

Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, odpowiedniki Oscarów: najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy

2014 – Haifa Film Festival

2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy GEMS w Miami

2015 – Wiosna Filmów

2015 – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

2015 – Festiwal Filmów Izraelskich AICE w Australii

2015 – Festiwal Kina Izraelskiego w Chicago

2015 – Praska Zima Filmowych Przedpremier